Stanowisko stabilograficzne do badania postawy strzelca zbudował w ramach swojej pracy magisterskiej jeden ze studentów Politechniki Białostockiej. Urządzenie przetestują podlascy policjanci.
Tematem pracy dyplomowej Karola Walesieniuka jest wykonanie stanowiska stabilograficznego do badania postawy strzelca. Naukowcy różnych specjalności od lat badają różne elementy postawy człowieka, np. u ludzi po udarach, którzy mają problemy z chodzeniem. Symuluje się wówczas postawę czy chód, aby tę sprawność człowiek odzyskał. Rzadko można usłyszeć o badaniu żołnierzy czy osób posługujących się bronią palną w ruchu.
Doskonalenie polega przeważnie na wyrabianiu na strzelnicy pamięci mięśniowej – wyjaśnia Walesieniuk. – Nie podchodzi się do tego zagadnienia od strony czysto naukowej, czyli balansu ciała. Robi się to bardzo intuicyjnie. Przy pomocy mojego stanowiska, będzie można to robić bardziej naukowo – dodaje.
Temat pracy wynika z zainteresowań studenta Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Jego konikiem są militaria oraz strzelectwo sportowe.
W przypadku broni krótkiej, gdzie odrzut jest nieduży, wytrącenie z równowagi strzelca jest stosunkowo niewielkie – wyjaśnia. – Jeżeli używamy broni długiej, karabinków, wówczas trzeba przyjąć do strzału taką pozycję, żeby skompensować układem ciała odrzut. I jeżeli ktoś będzie pracował intuicyjnie z bronią od początku, to może mieć problem, żeby ten odrzut oszacować i kontrwychylenie do przodu za każdym razem było takie samo. Dzięki stanowisku stabilograficznemu można sprawdzić i wyuczyć się „na sucho”, bez strzelania, przyjmowania poprawnej pozycji strzeleckiej – wychylenia do przodu, żeby zrobić balans dla odrzutu – szczegółowo opisuje.
Do projektowania stanowiska stabilograficznego do badania postawy strzelca dyplomant podszedł kompleksowo i „po inżyniersku”, wykorzystując wiedzę z mechaniki wraz z metodą elementów skończonych. Przydała się też stała współpraca uczelni z Okręgowym Urzędem Miar w Białymstoku. Nad dyplomem student pracuje już drugi rok.
To wymagające zagadnienie. Projekt obejmuje mechanikę, programowanie w kilku językach, pracę z siecią, a na końcu pracę z człowiekiem – wylicza mgr inż. Karol Walesieniuk. – Rzadko kiedy się zdarza, że na końcu jest jeszcze element ludzki, nad którym też trzeba popracować. Fajnie jak można coś zaprojektować i zobaczyć wyniki – to najbardziej cieszy i buduje – przekonuje.
Skonstruowane przez niego urządzenie składa się ze stalowej ramy z płaskownika i z kątowników, do której została przymocowana płyta ze sklejki – główny element. Za pomiar nacisku odpowiadają cztery tensometry zamontowane w rogach płyty. Wyniki ich pomiarów są przesyłane drogą kablową do mikrokontrolera, zaszytego w środku razem z zasilaczem, ze wzmacniaczami tensometrycznymi i zabezpieczeniami.
Mikrokontrolerem steruje oprogramowanie i to wszystko działa jako zespół, dzięki któremu możemy obserwować wyniki, czyli pomiar w czasie rzeczywistym oraz wizualizację na telefonach, czy każdym urządzeniu, które ma WiFi. Może być to telefon, komputer, nawet telewizor, byle tylko się połączył z siecią – objaśnia konstruktor.
Dodaje, że wykorzystany przez niego mikrokontroler próbkuje kilka razy na sekundę. To w zupełności wystarczy, ale gdyby chcieć skomercjalizować urządzenie, trzeba byłoby użyć układu o większych możliwościach. Stanowisko przeznaczone do badań przy obciążeniu do 100 kilogramów, zostało poddane obciążeniu dwukrotnie większemu i też wytrzymało. Warto dodać, że to nie pierwsza konstrukcja w portfolio Karola Walesieniuka. Wcześniej, na zakończenie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, zaprojektował motocykl elektryczny.
Od wielu lat trenuję strzelectwo sportowe. Temat dyplomu jest kontynuacją moich działań związanych z hobby. Jakiś czas temu zajmowałem się wzorcowaniem wag i opracowaniem urządzeń do badań badania stabilności pacjentów, którzy podlegali rehabilitacji. Te badania doprowadziły do tego, że powstał temat pracy dyplomowej związany ze strzelectwem – zdradza promotor pracy dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, kierownik Katedry Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
Urządzenie do przeprowadzania unikalnych badań postawy strzelca będzie teraz testowane przez dział szkoleń podlaskiej policji.
MK, źródło: PB