Aktualności
Badania
21 Sierpnia
Prof. Barbara Przewłocka Źródło: NCN
Opublikowano: 2019-08-21

Polacy stworzyli nowy, silniejszy od morfiny środek przeciwbólowy

Autorką pomysłu substancji, na bazie której powstanie nowy lek, jest prof. Barbara Przewłocka z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie. Syntezę tej substancji wykonał zespół pod kierunkiem prof. Aleksandry Misickiej-Kęsik z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

– Substancja wykazuje w badaniach przedklinicznych działanie znacznie silniejsze od morfiny w modelu bólu neuropatycznego – podkreśla prof. Barbara Przewłocka. – Obecnie będziemy weryfikować skutki jej wielokrotnego podania, toksyczność oraz możliwości zastosowania w innych modelach bólu.

Ból neuropatyczny powstaje w wyniku uszkodzenia układu nerwowego. Jest przewlekły, uciążliwy i bardzo trudny do leczenia. Nowy środek mógłby pomóc tym pacjentom, u których dotychczasowa terapia jest niewystarczająca, a dotyczy to ok. 50% chorych.

Obecnie w leczeniu tego typu bólów stosuje się środki z rodziny leków przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych oraz z grupy leków opioidowych, do których należy morfina, lecz które przy długotrwałym stosowaniu mogą powodować efekty niepożądane.

Opracowany przez prof. Barbarę Przewłocką i prof. Aleksandrę Misicką-Kęsik związek chemiczny należy do rodziny peptydomimetyków. Jest swoistą dwufunkcyjną hybrydą. Oznacza to, że jedna część cząsteczki oddziałuje na tzw. receptory opioidowe hamując transmisję bodźców bólowych, druga natomiast cząsteczki blokuje tzw. receptor melanokortynowy (MC4), którego aktywacja odpowiada za nasilenie bólu.

Podanie hybrydy w bólu neuropatycznym z jednej strony wzmacnia opioidowe hamowanie sygnału bólowego, a z drugiej strony zabezpiecza przed działaniem probólowym inicjowanym przez układ melanokortynowy.

Odkrycie polskich badaczy ma ogromny potencjał komercyjny.

– Zespół prof. Aleksandry Misickiej-Kęsik z sukcesem wykonał syntezę ponad 10 hybryd. Zostały one przebadane w eksperymentach przedklinicznych przez moich współpracowników z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN. Struktura i działanie dwóch wybranych hybryd w bólu neuropatycznym zostały zgłoszone do wspólnego patentu Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Farmakologii – wyjaśnia prof. Barbara Przewłocka.

Prace, które doprowadziły do opisania działania hybryd w bólu neuropatycznym, trwały około 3 lata. Natomiast wyjściowe badania, które pomogły zaproponować koncepcję budowy chemicznej substancji, zajęły w sumie około 15 lat. Nowa substancja mogłaby trafić do badań klinicznych już za 2-3 lata.

Projekt otrzymał 12,6 mln zł dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

JK

(Źródło: IF PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)