Aktualności
Badania
28 Września
Źródło: Mitutoyo Polska
Opublikowano: 2020-09-28

Politechnika Gdańska będzie miała nowoczesne laboratorium metrologiczne

Jedno z najnowocześniejszych laboratoriów metrologicznych w Polsce powstanie w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Gdańskiej. Na uczelnię trafi sprzęt o wartości powyżej 1,2 mln zł. To efekt porozumienia między Wydziałem Mechanicznym i firmą Mitutoyo Polska.

Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D czy maszyny współrzędnościowe – to tylko część aparatury, która pojawi się w nowym laboratorium.

– To sprzęt pomiarowy najwyższej jakości, brakowało go do tej pory na uczelni – przyznaje dr inż. Michał Dobrzyński. – Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach.

Pierwsze trzy urządzenia powinny pojawić się na Wydziale Mechanicznym już pod koniec tego roku, a kolejne dwa – w przyszłym. Firma Mitutoyo Corporation przekaże zarówno wyposażenie, jak i odpowiednie oprogramowanie, a także przeszkoli wyznaczone osoby – opiekunów poszczególnych maszyn.

– Właśnie trwają prace nad przygotowaniem laboratorium – wyjaśnia dr hab. Mariusz Deja, prof. PG. – Pomieszczenia, w których użytkowany jest tego rodzaju sprzęt, muszą spełniać szczególne warunki, posiadać precyzyjną klimatyzację i odpowiednią wentylację,  by nie spowodować różnicy temperatury i zachować odpowiednią wilgotność, co przy takich pomiarach jest niezwykle ważne. Wyniki prac naukowo-badawczych publikowane są przez pracowników Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji w wiodących, najwyżej punktowanych czasopismach naukowych. Dzięki otrzymanej aparaturze pomiarowej, ten dorobek niewątpliwie zostanie powiększony o kolejne publikacje w czasopismach związanych z dyscypliną naukową inżynieria mechaniczna, kluczową dla Wydziału Mechanicznego.

Wyposażenie laboratorium stanowić będą m.in.:

  1. QUICK IMAGE – optyczne system pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania;
  2. QUICK VISION – optyczne system pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów;
  3. CONTRACER SV-C3200 – inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza, dzięki czemu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości;
  4. CMM Crysta-Plus M – manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny;
  5. Mitutoyo MiSTAR 555 – kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy na hali produkcyjnej;
  6. MeasurLink – rozwiązanie do automatyzacji i centralizacji gromadzenia danych, analizy danych z inspekcji, procesów pomiarowych, zmniejszenia ilości odpadów i poprawy relacji z klientami.

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego planują cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej.

– Dzięki takiemu sprzętowi mamy nadzieję na wspólne działania z firmami z branży przemysłowej z północnej Polski, poszerzanie kontaktów i wspólne inicjatywy  badawczo-rozwojowe ­– mówi Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydziału Mechanicznego.

Firma Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Na polskim rynku działa od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne. Dostarcza urządzenia pomiarowe, które określają najwyższe standardy w metrologii, ergonomii, wydajności i zarządzaniu jakością, takie jak: współrzędnościowe maszyny pomiarowe, wizyjne systemy pomiarowe, urządzenia do pomiaru parametrów kształtu, urządzenia do pomiaru odchyłek okrągłości, optyczne przyrządy pomiarowe, mikrometry laserowe, przyrządy do badań twardości, a także ręczne przyrządy pomiarowe.

źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)