Aktualności
Badania
21 Października
Opublikowano: 2020-10-21

Politechnika Łódzka w europejskim centrum doskonałości 

Europejskie Centrum Doskonałości w dziedzinie obliczeń eksaskalowych TREX, którego jednym z partnerów jest Politechnika Łódzka, zainaugurowało swoją działalność. Budżet zaplanowanego na 3 lata projektu wynosi 5 mln euro. 

Centrum Doskonałości TREX: Osiągnięcie dokładności chemicznej w obliczeniach w eksaskali finansowane jest z programu Horyzont 2020. Oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 1 października. Potrwa 36 miesięcy. Zadania badawcze w Politechnice Łódzkiej będą realizowane w Instytucie Fizyki w Zespole Chemii Kwantowej kierowanym przez prof. Katarzynę Pernal.

– W ostatnich latach Komisja Europejska poważnie zaangażowała się w wyzwanie, w którym biorą udział również Stany Zjednoczone i Chiny, polegające na zbudowaniu jednego z pierwszych komputerów zdolnych do osiągnięcia mocy obliczeniowej 1 eksaflopa (tj. 1 000 000 000 000 000 000 lub 1×1018 operacji na sekundę!). Era eksaskali, w którą wkraczamy, oferuje niespotykane dotąd duże zasoby obliczeniowe dla społeczności naukowej i przemysłowej. Ta olbrzymia moc obliczeniowa pozwoli na przeprowadzanie symulacji przekraczających zasoby obliczeniowe współczesnych maszyn. Umożliwi prowadzenie wysoko wydajnych symulacji zespołowych (np. przesiewanie ogromnej liczby leków pod kątem szybkiego wyszukiwania tych najbardziej efektywnych) – wyjaśnia prof. Pernal.

Dodaje, że do pełnego wykorzystania obliczeń w eksaskali istniejące komputerowe kody obliczeniowe muszą zostać znacznie zmodyfikowane, m.in. by maksymalnie wykorzystać równoległe skalowanie. Aby sprostać temu wyzwaniu, Unia Europejska w drodze konkursu powołuje i finansuje Centra Doskonałości, z których każde wspiera określoną społeczność naukową. W ostatnim konkursie finansowanie uzyskało Centrum Doskonałości TREX, którego aktywność obejmie obszar chemii kwantowej i obliczeniowej.

– Celem projektu TREX jest rozwijanie i zastosowanie wysokowydajnych programów obliczeniowych służących do symulacji kwantowo-mechanicznych w ramach stochastycznych metod kwantowych Monte Carlo. Algorytmy obliczeniowe kwantowej metody Monte Carlo są z natury rzeczy równoległe, mogą więc w pełni wykorzystać masową równoległość architektur eksaskalowych, które będą dostępne w niedługim czasie. Połączenie zaawansowanych metod kwantowych z eksaskalą otworzy drogę do przeprowadzania symulacji z nieosiągalną obecnie dokładnością, umożliwiając przewidywanie własności cząsteczek i materiałów na poziomie kwantowym i prowadząc do projektowania nowych materiałów o żądanych własnościach – zapowiada koordynatorka łódzkiego zespołu uczestniczącego w przedsięwzięciu.

Centrum Doskonałości TREX to konsorcjum 12 partnerów z Holandii, Francji, Włoch, Niemiec, Polski, Słowacji i Austrii. W jego skład, obok Politechniki Łódzkiej, wchodzą następujące uniwersytety i instytucje badawcze: University of Twente, Centre National de la Recherche Scientifique, Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati, CINECA, Jülich-Supercomputing Center, Max Planck Institute for Solid State Research w Stuttgarcie, University of Versailles Saint Quentin-en-Yvelines, Megware, Słowacki Uniwersytet Techniczny w Bratysławie, Uniwersytet Wiedeński,  i TRUST-IT.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)