Aktualności
Badania
21 Czerwca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2019-06-21

Politechnika Warszawska tworzy platformę blockchain

Opracowanie platformy do świadczenia usług z wykorzystaniem tokenów i smart kontraktów na bazie technologii blockchain – to główny cel projektu badawczo-rozwojowego, którym zajmują się PKO Bank Polski i Politechnika Warszawska. Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Usługi tokenizacji umożliwiają tworzenie cyfrowego odpowiednika realnych wartości materialnych, niematerialnych i prawnych. Pozwalają one także na cyfrowy obrót tokenami. Przykładem takich usług mogłoby być np. emitowanie tokenów akcji, obligacji, etf’ów czy listów zastawnych. Badania obejmą także możliwości bezpiecznego i kontrolowanego przez bank obrotu tokenami.

Usługa smart kontraktów umożliwia z kolei tworzenie cyfrowych umów, minimalizujących problem wystąpienia potencjalnych błędów, a jednocześnie bezpiecznych i efektywnych kosztowo. Przykłady potencjalnych usług to: tworzenie i zarządzanie smart kontraktami dotyczącymi escrow, akredytywy, polis ubezpieczeniowych oraz wspierających procesy tokenizacji.

– PKO Bank Polski rozwija kompetencje dotyczące usług cyfrowych, w tym wykorzystujących technologię blockchain – mówi Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego. – Chcemy rozwijać nasze know-how w zakresie tokenizacji oraz smart kontraktów, po to aby we właściwym momencie móc wykorzystać zdobytą wiedzę i wdrożyć kolejne cyfrowe usługi – dodaje.

Prof. Krzysztof Szczypiorski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, liczy, że projekt B+R realizowany wspólnie z największym polskim bankiem pozwoli na wykorzystanie potencjału i kompetencji naukowców z kierowanego przez niego Zakładu Cyberbezpieczeństwa oraz przełoży się na powstanie innowacyjnych rozwiązań i ich komercjalizację nie tylko dla klientów PKO Banku Polskiego.

– Jesteśmy w trakcie uruchamiania nowego kierunku studiów o tematyce cyberbezpieczeństwa, technologia blockchain z pewnością znajdzie tam swoje istotne miejsce – zaznacza prof. Szczypiorski.

Projekt potrwa 30 miesięcy.

Źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)