Politechnika Warszawska, reprezentowana przez Wydział Fizyki, jako jedyna polska uczelnia dołączyła do flagowego przedsięwzięcia Unii Europejskiej – Projektu Grafenowego, realizowanego w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” (FET). Pracami zespołu badawczego pokierują: dr hab. inż. Mariusz Zdrojek, prof. PW i dr inż. Włodzimierz Strupiński.
Stołeczna uczelnia będzie prowadzić badania nad krystalizacją, charakteryzacją i zastosowaniami grafenu i innych materiałów dwuwymiarowych. Główne zadania w konsorcjum obejmują technologie półprzewodnikowych związków dwuwymiarowych, wytwarzanie struktur przyrządowych, badanie zjawisk fizycznych towarzyszących aplikacjom GRM. Konsorcjum składa się ze 158 partnerów z 23 krajów europejskich. Celem ich współpracy, przewidzianej na lata 2014–2023, jest efektywne wykorzystanie badań prowadzonych na najwyższym poziomie w innowacyjnych rozwiązaniach materiałowych na bazie grafenu i materiałów pochodnych (GRM). W ciągu czterech lat od uruchomienia Projektu Grafenowego technologie laboratoryjne implementowane są już w praktycznych zastosowaniach. Szeroki zakres projektu przy 10-letnim okresie realizacji i budżecie umożliwia interdyscyplinarną kooperację partnerów ze świata nauki i przemysłu z całej Europy. Jej efektem ma być skuteczna komercjalizacja wyników badań nad GRM i stworzenie przez przedsiębiorstwa europejskie atrakcyjnej oferty w zakresie produktów GRM dla rynku konsumenta. Partnerami Projektu Grafenowego są także organizacje z USA, Japonii, Korei i Chin.
Grafen stał się przedmiotem ogromnego zainteresowania wśród naukowców z całego świata w 2010 roku, kiedy prof. Andre Geim i prof. Konstantin Novoselov z University of Manchester otrzymali Nagrodę Nobla za przełomowe badania nad tym dwuwymiarowym kryształem węgla. Niezwykłe właściwości grafenu i innych materiałów dwuwymiarowych sprawiają, że mają one szansę stać się materiałem przyszłości i zrewolucjonizować wiele sektorów przemysłu. Zaawansowane badania aplikacyjne prowadzi się w zakresie funkcjonalnych kompozytowych pokryć, materiałów strukturalnych i konstrukcyjnych, szybko ładowalnych baterii, superkondensatorów, komponentów elektronicznych do systemu komunikacji bezprzewodowej 5G i 6G, elektroniki wysokiej częstotliwości, taniej elektroniki drukowanej, elektroniki elastycznej, fotodetektorów, sensorów i biosensorów, spektrometrów, urządzeń biomedycznych, połączeń nerwowych, terapii medycznych, itp.
MK
(Źródło: Politechnika Warszawska)