Politechnika Wrocławska dołączyła do Konsorcjum Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej. Organizacja wspomaga badania w tym zakresie, zapewniając m.in. dostęp do nowoczesnej aparatury badawczej dla uczonych z całej Polski.
Skrót FAMO, utworzony z pierwszych liter nazw kilku działów fizyki, funkcjonuje tradycyjnie jako łączne określenie dla tych gałęzi tej nauki, w których przedmiotami badań są: budowa atomów i cząsteczek oraz właściwości promieniowania elektromagnetycznego. Celem konsorcjum jest integracja środowiska naukowców prowadzących badania w zakresie FAMO oraz wspomaganie tych badań przez zapewnienie szerszej dostępności do najnowszej aparatury badawczej dla uczonych z całej Polski.
Konsorcjum powstało dwa lata temu na bazie założonego w roku 2001 Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (KL FAMO) w Toruniu. Jego uczestnikami są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Instytut Fizyki PAN, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Uniwersytet Gdański. Do grona tego dołączyła właśnie Politechnika Wrocławska.
Nasza współpraca będzie prowadzona m.in. w zakresie doświadczalnych i teoretycznych badań w tematyce FAMO, podejmowania wspólnych przedsięwzięć badawczych czy organizacji konferencji oraz szkoleń w zakresie fizyki atomowej, molekularnej, optycznej – mówi prof. Krzysztof Abramski z Katedry Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Unikatowość laboratoriów FAMO polega przede wszystkim na koncentracji zaawansowanej infrastruktury eksperymentalnej umożliwiającej prace badawcze z fizyki atomowej, optycznej i molekularnej na światowym poziomie w kilku ośrodkach charakteryzujących się największą doskonałością naukową w tej dziedzinie. Różnorodna aparatura pozwala na łączenie wielu technik eksperymentalnych i prowadzenie prac badawczych niemożliwych do wykonania w Polsce przez jeden tylko ośrodek. Przykładem takich prac może być konstrukcja optycznego atomowego wzorca częstotliwości, zrealizowana wspólnym wysiłkiem trzech partnerów (UMK, UW, UJ). Sukcesem było także doprowadzenie do kondensacji atomów rubidu przez zespół fizyków kierowanych przez prof. Wojciecha Gawlika z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wyniku kilkuletnich wysiłków polskie Krajowe Laboratorium FAMO dołączyło do światowej czołówki placówek prowadzących najbardziej zaawansowane doświadczenia nad ultrazimną materią.
MK, źródło: PWr, FAMO