Najnowszą historię emigracji z Polski do Włoch będą badać naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Wnioski mogą okazać się przydatne przy projektowaniu europejskiej polityki migracyjnej.
Projekt jest owocem nawiązanej niedawno współpracy między Instytutem Politologii Uniwersytetu Gdańskiego a Fundacją Rzymską im. Margrabiny J. Z. Umiastowskiej. Pod koniec lipca, w trakcie wizyty gdańskich naukowców w Rzymie, doszło do podpisania umowy, która obejmuje m.in. prowadzenie wspólnych badań.
– Współpraca ta wpisuje się w tradycje badawcze gdańskiej politologii. Uniwersytet Gdański był i jest ważnym miejscem na mapie naukowej Polski, w którym prowadzi się badania nad zbiorowościami polonijnymi. Kluczową postacią dla naszego środowiska był prof. Andrzej Chodubski, badacz Polonii i procesów migracyjnych – tłumaczy dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, dyrektor Instytutu Politologii UG.
Punktem wyjścia do rozpoczynającego się projektu było robocze spotkanie, w trakcie którego badacze z UG oraz kilku włoskich ośrodków akademickich dyskutowali o tym, w jaki sposób analizować i opowiadać historię migracji z Polski do Włoch, biorąc pod uwagę zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatniego niemal półwiecza w zakresie prawa, rynku pracy, percepcji społecznej. Projekt zakłada opublikowanie do końca przyszłego roku pierwszego tomu, który podsumuje całą dotychczasową wiedzę na temat historii polskiej migracji na Półwysep Apeniński w ostatnich dekadach i wskaże możliwe dalsze obszary badań w tym zakresie.
Projekt opiera się na interdyscyplinarnym podejściu. W założeniu ma on nie tylko analizować najnowszą historię migracji z Polski do Włoch, ale i formułować wnioski, które mogą być przydatne przy projektowaniu europejskiej polityki migracyjnej – zapowiada dr Rafał Raczyński z Instytutu Politologii UG.
źródło: UG