Polska dołączyła do grona krajów będących członkami Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej. Umożliwi to rozwój współpracy z EMBL polskich naukowców oraz doktorantów.
Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej (ang. EMBL) jest międzynarodową organizacją badawczą państw europejskich, specjalizującą się w prowadzeniu badań podstawowych w dziedzinie nauk przyrodniczych, powołaną w 1974 roku z inicjatywy Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (ang. EMBO). Do należących do niej 25 państw członkowskich, jednego – ze statusem członka perspektywicznego (Litwa) oraz dwóch pozaeuropejskich państw stowarzyszonych (Australia i Argentyna), dołączyła właśnie Polska.
Stało się tak w efekcie przekazania Rządowi Szwajcarii dokumentów o ratyfikacji Umowy ustanawiającej Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej, sporządzonej w Genewie dnia 10 maja 1973 roku. Zgodnie z art. XV paragraf 4c, z dniem 28 stycznia 2019 roku Umowa zaczęła obowiązywać dla Polski jako pełnoprawnego członka EMBL.