Aktualności
Badania
30 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2019-05-30

Polska ma szansę stać się liderem badań klinicznych

Przedstawiciele branży biotechnologicznej ze Stanów Zjednoczonych widzą w Polsce duży potencjał. Dobrze rozwinięte zaplecze do prowadzenia badań i niższe koszty takiej działalności stawiają nasz kraj w czołówce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do współpracy w tym zakresie.  To wnioski z 19. edycji Central European BioForum, które odbyło się w Łodzi.

Przed polską biotechnologią stoi ogromna szansa. Możemy zyskać dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii i zdobyć biznesowe know-how z zakresu prowadzenia startupów biotechnologicznych. Będzie to możliwe, jeśli zachęcimy Amerykanów do prowadzenia w naszym kraju projektów badawczo-rozwojowych. Przedstawiciele biznesu ze Stanów Zjednoczonych są zainteresowani głównie polską ofertą badań klinicznych. Za oceanem, ze względu na ogromną ilość takich badań, naukowcy mają kłopot z pozyskaniem pacjentów.

– Moim zdaniem Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do prowadzenia badań klinicznych – mówił Walter Klemp, dyrektor generalny Moleculin Biotech (USA), ekspert CEBioForum. – Macie wspaniałą infrastrukturę, bardzo dobre szpitale i kliniki. To ogromna możliwość dla nas, Amerykanów. W USA prowadzimy wiele badań klinicznych, więc trudno nam znaleźć pacjentów. Tutaj można prowadzić wysokiej jakości badania i zyskać dostęp do pacjentów, którzy w nich wezmą udział.

Organizatorzy Central European BioForum zauważyli korzyści, jakie mogą wyniknąć z takiej międzynarodowej współpracy. Dlatego zaprosili do udziału w tegorocznej edycji gości z zagranicy, którzy związani są z sektorem biotech.

– Chcieliśmy zaprezentować zalety prowadzenia innowacyjnych projektów biotechnologicznych w naszym kraju, pokazać sukcesy polskiej nauki – mówi Mira Kubik, dyrektor organizacyjny CEBioForum. – To kolejny krok w nawiązywaniu współpracy z amerykańskim sektorem biotech. W 2018 roku zorganizowaliśmy edycję BioForum w Nowym Jorku, by przedstawić biznesowy model takiej współpracy. Polska ma w tym zakresie dużo do zaoferowania.

Wizyta w Stanach Zjednoczonych była pierwszym etapem budowy strategicznego mostu biotechnologicznego, który ma połączyć Polskę i USA. Kolejnym ważnym elementem zacieśniania współpracy w tym zakresie było spotkanie z ekspertami zza oceanu w Polsce. Do Łodzi przyjechali m.in.: Walter V. Klemp – dyrektor generalny Moleculin Biotech (USA), Melina Davis – ekspert ds. innowacji, Hyperloop Transportation Technology (USA), Jose M. Morey – konsultant ds. informatyki w służbie zdrowia Expert Connect i sztucznej inteligencji NASA iTech (USA), Waldemar Priebe – MD Anderson USA, znany z udanego rozwoju nowych jednostek terapeutycznych w leczeniu raka (USA), Sid Senroy – Biogen jako Vice President R&D Compliance, OREXIGEN jako Head of Quality (USA).

Zagraniczni goście, posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu innowacyjnych projektów spotkali się z przedstawicielami polskiego sektora biotech. Amerykanie zwracali uwagę na ogromne możliwości współpracy i obopólne korzyści, jakie mogłaby ona przynieść.

– Byłem w Polsce już ponad 20 razy. Uważam, że w tym kraju jest duży potencjał. Rozpoczynam tu działalność swojej własnej firmy – przyznał Sid Senroy.

Aby jednak Polska stała się znaczącym graczem na rynku biotechnologicznym, konieczne są pewne zmiany. Zdaniem Waltera Klempa, trzema krokami do sukcesu w naszym kraju są: lepsze wykorzystanie własnych zasobów, niekonwencjonalne podejście do biznesu i zniesienie barier rozwojowych.

Podczas 19. edycji CEBioForum organizatorzy zainaugurowali Biotech Bridge Club.

– To prestiżowy klub, który ma na celu zbliżenie ludzi związanych z biotechnologią: zarówno  reprezentujących firmy, jak też naukowców i potencjalnych inwestorów – mówi Jarosław Nowak, prezes fundacji Polish-American Biotech Bridge. – Do współpracy zaprosiliśmy przedsiębiorców z Polski, Europy Centralnej i USA.

Pierwsze spotkanie Biotech Bridge Club ma się odbyć jesienią w Bostonie. Jak dostać się do klubu? Osoby zainteresowane dołączeniem do Biotech Bridge Club mogą przesłać zgłoszenie na adres: office@cebioforum.com.

– Jest to dość elitarne grono. Aby do niego dołączyć, należy wykazać się pewnymi osiągnięciami w zakresie biotechnologii – tłumaczy. – Niemniej, jesteśmy otwarci na przyjęcie kolejnych ekspertów. Można zgłosić akces, członkowie klubu rozważą kandydaturę.

Udział zagranicznych gości w 19. edycji wydarzenia był kluczowy w budowaniu kontaktów biznesowych z przedstawicielami zagranicznych firm i instytucji, ale także okazją do zdiagnozowania problemów polskiego sektora. W Łodzi pojawili się bowiem przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Partner Instytucjonalny CBF), którzy omówili możliwości pozyskiwania finansowania na działalność biotechnologiczną. Możliwe sposoby na wsparcie w tym zakresie zaprezentował także Krzysztof Górski, dyrektor ds. wdrażania projektów naukowych Agencji Badań Medycznych.

– Zastanówmy się, jaką biotechnologię w Polsce rozwijać. Jak taki kraj jak Polska, który nie ma znaczących osiągnięć w tej dziedzinie powinien rozwijać biotechnologię? W co naprawdę warto inwestować? – zachęcał Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Od początku CEBioForum ma na celu zdiagnozowanie barier rozwojowych w sektorze i wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą na jego dynamiczny rozwój.

– Uważam, że ta edycja dała nam dużo wskazówek, na co zwrócić uwagę działając w sektorze biotech. Najbardziej cieszy fakt, że inwestorzy z zagranicy faktycznie zauważyli możliwości współpracy z Polską i są nią zainteresowani – mówi Mira Kubik, dyrektor BioForum. – Kolejne edycje będą okazją do zacieśnienia tych kontaktów.

Organizatorzy już teraz planują kolejne wydarzenie w USA, tym razem w Bostonie. Odbędzie się ono jesienią. W maju przyszłego roku czeka nas natomiast jubileuszowa, 20. edycja CEBioForum.

– Zebraliśmy opinie od uczestników, ich sugestie. Zależy nam, by to wydarzenie jak najbardziej odpowiadało na ich potrzeby – dodaje dyrektor CEBioForum. – Już teraz zaczynamy pracę nad kolejną edycją, która z pewnością będzie niezapomniana. Wkrótce będziemy mogli zdradzić pierwsze szczegóły.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)