Aktualności
Badania
23 Września
Źródło: Łukasiewicz – PIAP
Opublikowano: 2022-09-23

Polski robot, który neutralizuje bomby

Naukowcy z należącego do Sieci Badawczej Łukasiewicz Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów stworzyli robota, który zastępuje w akcji saperów i pirotechników. Jest już wykorzystywany na większości polskich lotnisk.

Pozostawiona walizka na lotnisku lub podejrzany przedmiot wykopany na placu budowy – wielokrotnie takie informacje stawiały na nogi służby i paraliżowały pracę lub podróże tysięcy osób. Rozpoznanie i ewentualne rozbrojenie to również ekstremalne wyzwanie dla specjalistów. Za sprawą naukowców z Łukasiewicz – PIAP powiedzenie, że saper myli się tylko raz, może odejść do lamusa. Stworzony przez nich ciężki robot pirotechniczny PIAP IBIS zastępuje saperów i pirotechników w miejscu akcji.

PIAP IBIS to robot przeznaczony do działań pirotechnicznych oraz rozpoznania. Sześciokołowa platforma mobilna z niezależnym napędem na każde z kół sprawia, że robot z łatwością porusza się w trudnym i zróżnicowanym terenie. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń może być wykorzystywany między innymi do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego czy działań ratowniczych.

Robot jest zdalnie sterowany za pomocą panelu operatorskiego. Na ekranie panelu wyświetlany jest obraz z kamer i czujników zamontowanych na robocie, dzięki czemu operator widzi, co się dzieje. Jednocześnie operator znajduje się w bezpiecznej odległości od miejsca akcji. To bardzo istotne, ponieważ dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo pracy operatora, a jednocześnie zniwelowany zostaje stres związany z pracą w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

Urządzenie wspomaga pracę m.in. służb lotniskowych. Robot został tak skonstruowany i wyposażony, aby w sytuacjach zagrożenia mógł wspomóc pracę saperów i pirotechników, przeprowadzić rozpoznanie pozostawionego na lotnisku bagażu, podjąć i przetransportować niebezpieczny ładunek, a nawet dokonać jego neutralizacji.  W sytuacji zagrożenia bombowego podejmowana przez służby lotniskowe interwencja, której towarzyszy użycie robota, zapewnia funkcjonariuszom, pasażerom i obiektowi większe bezpieczeństwo oraz krótszy czas przestoju pracy lotniska, a co za tym idzie niższe koszty wynikające z opóźnień.

Z roku na rok rośnie liczba robotów pełniących służbę na lotniskach. PIAP IBIS jest już wykorzystywany w Warszawie, Modlinie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do listy portów, w których funkcjonariusze Straży Granicznej mają na wyposażeniu tego typu robota, dołączyły ostatnio również Kraków, Rzeszów i Lublin. Tym samym robot używany jest na większości polskich lotnisk. PIAP IBIS jest wykorzystywany również w Policji, Żandarmerii Wojskowej i w wersji CBRN w Specjalistycznych Grupach Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego Straży Pożarnej.

MK, źródło: Łukasiewicz

Dyskusja (0 komentarzy)