Aktualności
Badania
28 Października
Opublikowano: 2019-10-28

Polski satelita zbada komórki rakowe w kosmosie

W przestrzeni kosmicznej reakcje komórek na podawane substancje mogą być kilkadziesiąt razy silniejsze niż na Ziemi. Bionanosatelita umożliwi przeprowadzanie eksperymentów biologicznych i biomedycznych na mikroorganizmach i komórkach w niskiej grawitacji. Badania pomogą ustalić, jak w tych warunkach przebiega wzrost komórek rakowych poddanych oddziaływaniu leków. Porównanie z równolegle prowadzonymi na Ziemi badaniami umożliwi w przyszłości opracowanie nowych leków, terapii onkologicznych czy antybiotykoterapii.

Bionanosatelita typu CubeSat ma wymiary ok. 10 na 10 na 30 centymetrów. Jest wyposażony w niewielkie laboratoria chipowe. Po osiemnastomiesięcznej fazie naukowej zostanie wysłany w kosmos. W przyszłości opracowaną technologię będą mogły wykorzystywać inne firmy lub instytucje, np. firmy farmakologiczne.

Nowego satelitę opracuje wrocławska firma SatRevolution, a mikrolaboratoria chipowe przygotują wspólnie: Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Koszt przedsięwzięcia to ok. 4 mln zł. Projekt sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Strategii Rozwoju Dolnego Śląska. Fundusze przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

JK

(Źródło: Politechnika Wrocławska)

Dyskusja (0 komentarzy)