Polscy naukowcy i inżynierowe z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz przedsiębiorcy z firmy Astronika pracują nad aparaturą, która w misji JUICE Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) poleci badać księżyce Jowisza.
W roku 2022 automatyczny próbnik o nazwie JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) ma zacząć podróż, w trakcie której zbada lodowe księżyce Jowisza: Ganimedesa, Kallisto i Europę. Wspomniane księżyce oraz czwarty Io to największe księżyce Jowisza, które zaobserwował już Galileusz. To jednocześnie największe księżyce w Układzie Słonecznym. W 2029 r. sonda ma wykonać obok nich bliskie przeloty. Obserwacje mają potrwać 4 lata, następnie sonda wejdzie na orbitę największego księżyca Jowisza – Ganimedesa, a jej misja zakończy się upadkiem na jego powierzchnię.
Naukowcy z CBK PAN są członkami konsorcjum instrumentu RPWI (radioplasma wave investigator), za pomocą którego będą badali pole elektromagnetyczne i obserwowali środowisko wokół Jowisza. Pomiary pomogą zdiagnozować, czy pod powierzchnią Ganimedesa jest ogromny ocean wody.
Astronika wysyła w stronę Jowisza aż siedem mechanizmów kosmicznych, z których cztery tzw. sondy Langmuira służą do badania plazmy, a także składającą się z trzech elementów antenę do pomiarów fal radiowych.
Dzięki poznaniu struktury Jowisza misja JUICE pozwoli lepiej zrozumieć jak zbudowany jest nasz Układ Słoneczny, jak powstawał, ewoluował i jak działa. Ganimedes, co wiemy już z innych misji, jest zbliżony wielkością do Ziemi i ma atmosferę. Pojawiły się pomysły, aby na jego powierzchni powstała baza techniczna, stanowiąca kolejny krok w eksploracji Układu Słonecznego.
Udział polski w tej misji to koszt rzędu 4,5 mln euro.
JK
(Źródło: PAP-Nauka w Polsce)