Aktualności
Badania
20 Grudnia
Źródło: ARES
Opublikowano: 2018-12-20

Polski zespół ARES współpracuje z ESA

Studenci trzech wrocławskich uczelni będą pierwszym polskim zespołem akademickim, który przeprowadzi badania z dziedziny medycyny i astrobiologii we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Projekt zespołu ARES został zaakceptowany do realizacji w ramach Spin Your Thesis! 2019.

Propozycję eksperymentu, dotyczącego funkcjonowania ludzkich komórek nowotworowych w zmienionej grawitacji, przygotowała grupa studentów i absolwentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej, zrzeszonych w ramach międzyuczelnianego projektu ARES (Astrobiology and Radiation Experiments in Stratosphere). Został on zaakceptowany przez naukowców z ESA Academy do realizacji w ramach międzynarodowego konkursu Spin Your Thesis! 2019. We wrześniu przyszłego roku członkowie zespołu sprawdzą, w jaki sposób komórki nowotworowe zachowują się w hipergrawitacji. Posłuży do tego specjalna wirówka, tzw. Large Diameter Centrifuge (LDC) w Holandii. W urządzeniu tym można przeprowadzać eksperymenty na próbkach, które wystawione będą na działanie grawitacji innej niż ta, którą odczuwamy w warunkach ziemskich. Przyspieszenia, które można osiągnąć w LDC wynoszą od 1 g do 20 g.

– Dodatkowo, w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, sprawdzimy, jak symulowana mikrograwitacja oddziałuje na komórki. W ten sposób, podobnie jak naukowcy z ESA i NASA, spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania, w jaki sposób komórki odbierają bodziec, jakim jest grawitacja i jak funkcjonują w środowisku o jej zmienionych właściwościach. Wierzymy, że otrzymane w ten sposób wyniki mogą mieć zastosowanie nie tylko w kosmosie, ale i praktyce klinicznej – tłumaczy Agata Górska, współautorka eksperymentu.

Członkowie zespołu opierają się na wynikach dotychczas przeprowadzonych eksperymentów, zarówno na Ziemi i orbicie, które wykazały, że odpowiedź fizjologiczna komórek nowotworowych na bodziec, jakim jest grawitacja, jest odmienna niż w przypadku komórek zdrowych, co może mieć zastosowanie terapeutyczne.

– We wcześniejszych badaniach wykazano, że zmieniona grawitacja może promować śmierć komórek i uwrażliwiać je na działanie cytostatyków. My w naszym eksperymencie idziemy krok dalej, dlatego chcemy sprawdzić, czy te doniesienia są też słuszne wobec komórek o udokumentowanej oporności na chemioterapeutyki – dodaje koordynator zespołu Dawid Przystupski.

Po przeprowadzeniu eksperymentu studentów czeka analiza wyników i przedstawienie sprawozdania dla ESA.

MK

Źródło: PAP

 

Dyskusja (0 komentarzy)