Aktualności
Badania
23 Sierpnia
DSK WUM Źródło: muratorplus.pl
Opublikowano: 2019-08-23

Polskie badania nad prewencją cukrzycy typu 1

Zespół badaczy z Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (DSK UCK WUM) oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie (IMiD) rozpoczął badania nad prewencją cukrzycy typu 1. Badanie POInT – Doustna Insulina w Prewencji Pierwotnej Cukrzycy Typu 1 – ma ustalić, czy podawanie doustnej insuliny dzieciom z genetyczną predyspozycją do zachorowania na tę chorobę uchroni je przed cukrzycą. Badanie jest częścią międzynarodowego projektu prowadzonego z ramienia GPPAD – Globalnej Platformy ds. Zapobiegania Cukrzycy Autoimmunizacyjnej. Poza Polską biorą w nim udział ośrodki z Anglii, Niemiec, Belgii i Szwecji.

Funkcję głównych badaczy w polskich ośrodkach pełnią: dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska, zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii DSK UCK WUM oraz dr n. biol. Mariusz Ołtarzewski z Zakładu Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej IMiD w Warszawie.

Cukrzyca typu 1 jest jedną z trzech najczęstszych chorób autoimmunologicznych dzieci. W jej przebiegu organizm wytwarza „nadgorliwe” przeciwciała, które biorą udział w procesie niszczenia własnych komórek trzustki wytwarzających niezbędny do życia hormon – insulinę. Dzięki badaniom wiadomo jednak, że układ odpornościowy można nauczyć tolerowania komórek własnego organizmu. Zwiększenie tej tolerancji u niemowląt może zapobiec lub opóźnić pojawienie się I fazy cukrzycy. Dzieci, u których w badaniu przesiewowym stwierdzono zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 1, otrzymają codziennie doustnie jedną łyżeczkę sproszkowanej insuliny przez okres 3 lat. Z punktu widzenia tej metody kluczowy jest wiek dziecka, mniej niż 4 miesiące.

– Naszym marzeniem jest świat bez cukrzycy typu 1. Mamy nadzieję, że dzięki naszym badaniom uda się zapobiec albo przynajmniej wydłużyć okres remisji choroby. Nie mamy wątpliwości, że byłby to milowy krok w walce z cukrzycą typu 1 – dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska.

Obecnie badaniem przesiewowym udało się już objąć blisko 27 tys. noworodków. Badanie jest bezpłatne, sponsorowane przez charytatywną fundację Leona M. i Harry B. Helmsley Charitable Trust. Więcej informacji na stronie www.swiatbezjedynki.pl/badanie-point/

JK

(Źródło: WUM)

Dyskusja (0 komentarzy)