Aktualności
Badania
13 Listopada
Opublikowano: 2017-11-13

Polsko-amerykański test diagnostyczny

Rak jajnika to czwarta pod względem częstotliwości występowania przyczyna zgonów kobiet. Co roku rozpoznaje się w Polsce ponad 3000 nowych przypadków tej choroby. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów tylko nieco ponad 40% chorych przeżywa 5 lat od momentu postawienia diagnozy. Test diagnostyczny, pozwalający rozpoznać raka jajnika na wczesnym etapie zaawansowania, co może znacząco obniżyć złe statystyki, opracował amerykańsko-polski zespół naukowców. Pracowali nad nim badacze z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie i z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie „eLife”.

Badanie polega na pomiarze ilości mikroRNA we krwi obwodowej i pozwala wykryć nowotwór niezależnie od jego typu histologicznego, stopnia zawansowania czy wieku pacjentki. Test może przyczynić się do szybszego wykrywania raka jajnika i zwiększyć szanse przeżycia pacjentek.

Badaniami klinicznymi objęto blisko 500 kobiet, zarówno w USA, jak i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. Jak wynika z opublikowanych wyników, test ma lepsze własności diagnostyczne niż dotychczas stosowane. Obecnie zespół naukowców pracuje nad wykorzystaniem i kalibracją testu do powtarzalnej diagnostyki pacjentek o wysokim ryzyku rozwoju raka jajnika.

Jk

(źródło: PAP – Nauka w Polsce)

Dyskusja (0 komentarzy)