Aktualności
Badania
16 Listopada
Źródło: YouTube
Opublikowano: 2022-11-16

Polsko-niemiecki zespół zbada zmiany w rozmieszczeniu roślin i zwierząt

Nad wykorzystaniem masowych danych zbieranych przez amatorów do wykazania globalnych zmian w rozmieszczeniu roślin i zwierząt będzie pracował polsko-niemiecki zespół badawczy z udziałem naukowca z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Politechnika Monachijska (Technische Universität München) raz w roku przyznaje wybitnym naukowcom stypendium im. Hansa Fishera (Hans Fisher Senior Fellowship). To nagroda naukowa, której patronem jest laureat Nagrody Nobla z chemii (1930) za pionierskie badania nad strukturą hemoglobiny. Uwzględnia środki na realizację 3-letniego projektu w monachijskim Instytucie Studiów Zaawansowanych. Tegorocznym laureatem stypendium został prof. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Najbardziej w otrzymanym stypendium, poza środkami na badania naukowe, cieszy mnie możliwość realizacji pewnej ogólnej idei nazwanej „ryzykowną kreatywnością”, co rzeczywiście pozwoli się skupić na pewnych szalonych pomysłach, bez zaprzątania sobie głowy – jak to ma miejsce w przypadku grantów – tym, że wszystko musi się udać – przekonuje.

Wraz z prof. Annette Menzel z TUM będzie realizował projekt Citizen Science Nature Watch. Polega on na wykorzystaniu masowych danych zbieranych przez amatorów do wykazania globalnych zmian w rozmieszczeniu roślin i zwierząt.

W praktyce oznacza to po prostu pracę w tzw. big data, z olbrzymimi zbiorami danych – wyjaśnia prof. Tryjanowski.

Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół ekologii behavioralnej, wpływu klimatu, ptaków, krajobrazu rolniczego oraz ekologii miast. Jest jednym z najwybitniejszych badaczy ptaków i ptasich zachowań na świecie. Napisał ponad 250 publikacji międzynarodowych i kilka książek m.in. Rozum z ptakami odlatujePtaki krajobrazu rolniczego. Popularyzuje ptakoterapię. Został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze.

TUM należy do grupy najlepszych uniwersytetów na świecie, według ostatniego rankingu szanghajskiego został sklasyfikowany jako najlepsza uczelnia w Niemczech. W 2005 roku w TUM powstał Instytut Studiów Zaawansowanych, którego celem jest poszukiwanie rozwiązań dotyczących ważnych zagadnień teoretycznych, jak i praktycznych, o charakterze globalnym. Skupia przedstawicieli różnych dziedzin, zapraszanych w ramach grantów, nagród i stypendiów.

MK, źródło: UPP

Przyroda i zdrowie psychiczne


 

Dyskusja (0 komentarzy)