Aktualności
Badania
07 Września
Fot. Anna Firych-Nowacka
Opublikowano: 2022-09-07

Polsko-turecka turbina wiatrowa 

Przydomową turbinę wiatrową mogącą współpracować i integrować się z innymi odnawialnymi źródłami energii konstruują naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Uczelnia jest liderem projektu realizowanego wspólnie z biznesowymi partnerami z Polski i Turcji.

Projekt, którego całkowity budżet wynosi ponad 300 tys. euro, został wyłoniony w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i turecką Radę ds. Badań Naukowych i Technologicznych. W skład konsorcjum, kierowanego przez Politechnikę Łódzką, wchodzą polskie firmy: Enerwis i Ergos związane z energetyką oraz turecki start-up Devecitech, twórca inteligentnej turbiny Enlil.

To właśnie turecka turbina wiatrowa Enlil jest punktem wyjścia dla opracowywanej przez nas innowacyjnej i wysokowydajnej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu, którą nazwaliśmy Ninlil. Turbina będzie przystosowana do zastosowań miejskich i podmiejskich, generując energię nie tylko za pomocą naturalnych wiatrów, ale także za pomocą wiatrów wytwarzanych np. przez ruch pojazdów – wyjaśnia dr inż. Michał Lipian z Instytutu Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej.

Nazwa nowej turbiny nawiązuje do imienia… małżonki mezopotamskiego boga wiatru – Enlila, na cześć którego Turcy nazwali swoją turbinę. Patronką projektu „ulepszającego” oryginalną maszynę jest jego żona Ninlil.

Politechnika Łódzka zaprojektuje generator dla rozwijanej turbiny oraz przeprowadzi testy prototypu turbiny w warunkach miejskich. Firma Ergos opracuje systemy sterowania i automatyzacji dostosowane do potrzeb opracowywanej maszyny, a firma Enerwis będzie odpowiedzialna za to, by opracowany prototyp spełniał wymagania rynku energii ze źródeł odnawialnych oraz za współpracę z partnerami zewnętrznymi – wylicza dr inż. Michał Lipian.

Jak przyznaje prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej i jednocześnie dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych, ambicją zespołu projektującego przydomową turbinę wiatrową jest doprowadzenie konstrukcji do takiego poziomu gotowości technologicznej, który pozwoli rozpocząć proces certyfikacji maszyny celem wprowadzenia jej na rynek.

Mikroenergetyka prosumencka nabiera coraz większego znaczenia, dlatego tak ważne jest przyspieszenie jej rozwoju. Cieszę się, że mamy w tym swój znaczący udział – podkreśla rektor.

Instytut Maszyn Przepływowych jest „domem” także innego projektu związanego z małymi turbinami wykorzystującymi energię wiatru. To tutaj zespół GUST projektuje i rozwija konstrukcję małej przydomowej turbiny wiatrowej, ale o poziomej osi obrotu, zdobywając z nią czołowe miejsca w międzynarodowych konkursach gromadzących drużyny z wiodących w tej tematyce europejskich ośrodków badawczych.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)