Nad wydajnymi diodami LED naśladującymi światło naturalne pracują naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki. Rozwiązanie będzie prawdziwym przełomem w oświetleniu szklarni. Dzięki poprawie jakości światła zwiększą się plony, a zużycie energii zostanie zminimalizowane.
Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz specjalizuje się w technologiach półprzewodnikowych. Placówka nawiązała właśnie współpracę z Crocus Labs GmbH, liderem innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych. Jej efektem ma być prawdziwy przełom w oświetlaniu szklarni.
Crocus Labs ma bogate doświadczenie w technologiach półprzewodnikowych, elektronice mocy i systemach sensorowych. Tę wiedzę, firma wykorzystuje by pokonać ograniczenia związane z przestarzałym oświetleniem, oferując produkty o lepszej jakości i większej energooszczędności. Ich system oświetleniowy, SiriusX.3, już teraz optymalizuje zużycie energii i wspiera wzrost w kontrolowanych środowiskach rolniczych.
Projekt ma na celu opracowanie chipów LED nowej generacji, które sprawdzą się lepiej niż obecnie używane rozwiązania w oświetleniu szklarni. Łukasiewicz – IMiF zajmie się opracowaniem nowych procesów wytwarzania poszczególnych elementów diody LED (tzw. procesów front-end). Chipy LED, stworzone na bazie azotku galu (GaN), będą produkowane i charakteryzowane w laboratoriach instytutu. Powstałe diody mają być bardziej wydajne (zużywać mniej energii przy dostarczaniu tego samego lub nawet lepszego natężenia światła dla roślin), trwałe (wytrzymywać wymagające warunki środowiska szklarni w długim okresie), wszechstronne (emitować szerszy zakres kolorów, aby optymalizować jakość światła dla różnych upraw i etapów wzrostu).
Nowy typ oświetlenia LED ma przewyższać istniejące rozwiązania pod każdym względem. Ostatecznym celem jest stworzenie systemu, który poprawia jakość światła, a tym samym prowadzi do zwiększenia plonów i lepszej jakości
uprawianych w szklarniach roślin, oraz minimalizuje zużycie energii. Na zakończenie planowane jest opracowanie prototypu wysoce wydajnego systemu oświetlenia LED dla rolnictwa szklarniowego. Prototyp zostanie poddany rygorystycznym testom w rzeczywistych warunkach szklarniowych, co otworzy drogę do bardziej zrównoważonego i efektywnego rolnictwa przyszłości.
Projekt finansowany jest dzięki inicjatywie Photonhub. To unikalne europejskie centrum innowacji w dziedzinie fotoniki, które zapewnia europejskim firmom, w szczególności MŚP i spółkom średniej wielkości, otwarty dostęp do szerokiej gamy usług, badań i możliwości.
MK