Aktualności
Badania
07 Stycznia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2019-01-07

Poprawią bezpieczeństwo ruchu drogowego na Bałkanach

Naukowcy z ośmiu krajów Unii Europejskiej przez 3 lata będą pomagać szkołom wyższym na Bałkanach w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Polskę w tym projekcie reprezentuje Politechnika Lubelska.

W projekcie edukacyjnym programu Erasmus+ uczestniczy 16 uczelni i ośrodków edukacyjnych z Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Hiszpanii, Węgrzech, Słowenii i Polsce. Współpraca między nimi dotyczyć będzie m.in. zmniejszenia liczby wypadków, obniżenia liczby rannych i zabitych na drogach, walki z nadmierną prędkością oraz bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Wszystko to dzięki opracowaniu odpowiedniego programu kształcenia na studiach na kierunku transport. Ze strony polskiej w projekcie uczestniczy Politechnika Lubelska.

– To dla nas duże wyróżnienie. Doceniono nasze osiągnięcia w kształceniu specjalistów w dziedzinie nowoczesnego transportu lądowego – mówi prof. Paweł Droździel, kierownik Zakładu Transportu na Politechnice Lubelskiej.

Naukowcy będą pełnić rolę ekspertów w zakresie inżynierii środków transportowych, inżynierii ruchu oraz analizy systemów transportowych. Ich zadaniem będzie organizacja szkoły letniej dla specjalistów w zakresie transportu w uczelniach, szkolenie kadry nauczycielskiej oraz tworzenie raportów dotyczących przykładów dobrych praktyk bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Jednak najważniejszym celem projektu będzie dostosowanie programu studiów na kierunku transport w uczelniach partnerskich spoza Unii Europejskiej do europejskich standardów kształcenia opartych o punkty ECTS – podkreśla koordynator polskiej części.

Budżet projektu wynosi 863 tys. euro, a finansowanie przeznaczone dla Politechniki Lubelskiej to 25,7 tys. euro.

Źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)