Aktualności
Badania
17 Grudnia
Źródło: UOTT UW
Opublikowano: 2019-12-17

Poszukają nowych metod leczenia nowotworów i innych chorób

Jedna z najbardziej innowacyjnych firm biofarmaceutycznych na świecie – AstraZeneca Pharma Poland i Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę o współpracy. Pozwoli ona na rozwijanie wybranych pomysłów naukowców UW i przekuwanie ich w praktyczne sposoby leczenia dla pacjentów.

Podążanie za nauką i przesuwanie jej granic, by odkrywać nowe terapie dla pacjentów, to filary strategii AstraZeneca. Polski oddział firmy, nazywany Warsaw Site, zatrudnia ponad 1800 osób, z których ponad połowa zajmuje się projektami z zakresu badań i rozwoju. Obok miast, takich jak Cambridge czy Göteborg, to właśnie w Warszawie mieści się jedno z trzech Globalnych Centrów Operacyjnych Badań Klinicznych AstraZeneca.

Nawiązanie długofalowej współpracy z czołową firmą z sektora biofarmaceutycznego pozwoli obu stronom projektować konkretne inicjatywy dla rozwoju nowych technologii, a także szybciej
i skuteczniej wdrażać innowacyjne rozwiązania.

Dzięki tej umowie studenci i pracownicy naukowi UW uzyskają szerszy dostęp do ekspertów posiadających unikatową praktykę biznesową i wiedzę, zarówno o zasadach działania rynku farmaceutycznego, jak i o procesach, którymi rządzi się ta branża. Jest to szczególnie ważne dla naukowców z takich dziedzin, jak chemia, biologia, fizyka czy informatyka, zainteresowanych komercjalizacją swoich odkryć lub zewnętrznym finansowaniem dalszych badań. Bezpośredni kontakt z doświadczonymi ekspertami pomoże przyspieszyć transfer technologii lub lepiej ukierunkować prace naukowe – mówi Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

– Chcemy wykorzystać wieloletnie doświadczenie AstraZeneca z Wielkiej Brytanii i Szwecji i być pionierami kooperacji biznesu i nauki w obszarze farmacji w Polsce. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z naukowcami skupionymi wokół uczelni wyższych oraz klastrów Life Science na całym świecie, a teraz także w Polsce, będziemy jeszcze szybciej przybliżać się do jednego z głównych celów działalności AstraZeneca: wyeliminowania raka jako przyczyny zgonu – dodaje Alina Pszczółkowska, Wiceprezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland.

Obie strony zakreśliły szeroki zakres współpracy: od prowadzenia wspólnej działalności badawczej i rozwojowej w oparciu o dostępne globalne platformy współpracy AstraZeneca, wspierania działalności edukacyjnej na rzecz UW i AstraZeneca, poprzez budowanie i realizowanie programów wymiany kadr, po indywidualne sesje mentoringu dla start-upów biotechnologicznych związanych z UW i wspieranie realizowania doktoratów wdrożeniowych. W ramach umowy AstraZeneca i UOTT będą się koncentrować także na dwóch innych obszarach. Z jednej strony na rozwijaniu oferty dla studentów poprzez wypracowanie atrakcyjnych programów praktyk. Z drugiej strony – na wdrażaniu takich form współdziałania, które dadzą rezultat w postaci zwiększania wartości własności intelektualnej.

AstraZeneca jest jedną z największych firm biofarmaceutycznych na świecie, która dostarcza nowoczesne leki na najpoważniejsze choroby stanowiące wyzwanie dla współczesnej medycyny w 8 głównych dziedzinach medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, psychiatrii, anestezjologii, antybiotykoterapii i diabetologii. Firma AstraZeneca zatrudnia ponad 65 tysięcy pracowników na całym świecie, z czego ponad 1800 osób w Polsce. Firma nie tylko dostarcza pacjentom nowoczesne leki, ale także prowadzi szeroką działalność badawczą na 3 kontynentach. Posiada kilkanaście głównych ośrodków badawczo-rozwojowych oraz zakłady produkcyjne na terenie 18 państw, które wytwarzają leki dostępne w ponad 100 krajach.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)