Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczynają nowe badania w ramach projektu „Poziom maskulinizacji jako sygnał potencjału antyoksydacyjnego mężczyzn”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Głównym celem badania jest sprawdzenie, czy – zgodnie z założeniami hipotez ewolucyjnych – cechy twarzy i ciała u mężczyzn, zależne od poziomu testosteronu, są związane ze zdrowiem i ogólną kondycją organizmu. W związku z tym, naukowcy poszukują zdrowych mężczyzn, w wieku 30–40 lat, chętnych do udziału w badaniu. W projekcie mogą wziąć udział zarówno mężczyźni prowadzący bardziej aktywny tryb życia, jak i mężczyźni, którzy nie uprawiają aktywności fizycznej.
Udział w badaniu to świetna okazja dla mężczyzn z Wrocławia i okolic, żeby dokładnie poznać swój organizm, skontrolować stan zdrowia, wykonując szereg bezpłatnych badań i pomiarów, a jednocześnie pomóc wrocławskim naukowcom w przeprowadzeniu interesujących i nowatorskich badań naukowych z dziedziny biologii ewolucyjnej. Wszyscy uczestnicy otrzymają komplet badań laboratoryjnych, wyników pomiarów antropometrycznych i fizjologicznych.
Udział w badaniu pozwoli:
Część uczestników będzie miała również szansę na wzięcie udziału w próbie wysiłkowej na ergometrze rowerowym oraz pomiarze VO2.
Udział w badaniu jest całkowicie bezpłatny i wymaga jedynie zaangażowania i precyzyjnego przestrzegania wyznaczonych terminów wizyt. Badanie składa się z obowiązkowych dwóch etapów (dwóch wizyt) odbywających się w odstępie miesiąca. Część uczestników zostanie również zaproszona na dodatkową wizytę, odbywającą się 24 godziny po pierwszej. Badania odbywają się zawsze w godzinach porannych (7:00-7:30) w wyznaczonych przez badaczy terminach. Na wszystkie wizyty należy zgłosić się na czczo, z uwagi na pobieraną krew do badań i pomiar składu ciała (szczegółowe informacje otrzymają Panowie po zakwalifikowaniu się do udziału w badaniu).
Chęć uczestnictwa należy zgłosić poprzez formularz internetowy.
MK