Aktualności
Badania
19 Kwietnia
Źródło: www.antropo.uni.wroc.pl
Opublikowano: 2019-04-19

Poszukiwany: mężczyzna, wiek 30–40 lat…

Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczynają nowe badania w ramach projektu „Poziom maskulinizacji jako sygnał potencjału antyoksydacyjnego mężczyzn”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Głównym celem badania jest sprawdzenie, czy – zgodnie z założeniami hipotez ewolucyjnych – cechy twarzy i ciała u mężczyzn, zależne od poziomu testosteronu, są związane ze zdrowiem i ogólną kondycją organizmu. W związku z tym, naukowcy poszukują zdrowych mężczyzn, w wieku 30–40 lat, chętnych do udziału w badaniu. W projekcie mogą wziąć udział zarówno mężczyźni prowadzący bardziej aktywny tryb życia, jak i mężczyźni, którzy nie uprawiają aktywności fizycznej.

Udział w badaniu to świetna okazja dla mężczyzn z Wrocławia i okolic, żeby dokładnie poznać swój organizm, skontrolować stan zdrowia, wykonując szereg bezpłatnych badań i pomiarów, a jednocześnie pomóc wrocławskim naukowcom w przeprowadzeniu interesujących i nowatorskich badań naukowych z dziedziny biologii ewolucyjnej. Wszyscy uczestnicy otrzymają komplet badań laboratoryjnych, wyników pomiarów antropometrycznych i fizjologicznych.

Udział w badaniu pozwoli:

  • skontrolować ogólny stan zdrowia, na podstawie szeregu badań morfologicznych i biochemicznych krwi (m.in. morfologia krwi, profil lipidowy, enzymy wątrobowe, kreatynina, poziom glukozy na czczo, insuliny, hemoglobiny glikowanej, TSH, markerów stanu zapalnego);
  • precyzyjnie zmierzyć skład ciała (zmierzyć ilość trzewnej i podskórnej tkanki tłuszczowej, ilość masy mięśniowej i wody w organizmie); w badaniu wykorzystywany jest profesjonalny analizator medyczny, niedostępny w klubach sportowych czy gabinetach dietetycznych;
  • wykonać oznaczenia poziomu hormonów płciowych (wolny i całkowity testosteron);
  • ocenić nosicielstwo gronkowca złocistego w nosie i/lub gardle;
  • sprawdzić funkcjonowanie układu odpornościowego, w tym ilość całkowitych przeciwciał IgG, oraz jak silnie organizm reaguje na podanie szczepionki;
  • oraz wykonać badanie spirometryczne płuc, oceniające funkcjonowanie układu oddechowego.

Część uczestników będzie miała również szansę na wzięcie udziału w próbie wysiłkowej na ergometrze rowerowym oraz pomiarze VO2.

Udział w badaniu jest całkowicie bezpłatny i wymaga jedynie zaangażowania i precyzyjnego przestrzegania wyznaczonych terminów wizyt. Badanie składa się z obowiązkowych dwóch etapów (dwóch wizyt) odbywających się w odstępie miesiąca. Część uczestników zostanie również zaproszona na dodatkową wizytę, odbywającą się 24 godziny po pierwszej. Badania odbywają się zawsze w godzinach porannych (7:00-7:30) w wyznaczonych przez badaczy terminach. Na wszystkie wizyty należy zgłosić się na czczo, z uwagi na pobieraną krew do badań i pomiar składu ciała (szczegółowe informacje otrzymają Panowie po zakwalifikowaniu się do udziału w badaniu).

Chęć uczestnictwa należy zgłosić poprzez formularz internetowy.

MK

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)