Aktualności
Badania
04 Marca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2020-03-04

Powołana na Politechnice Krakowskiej spółka technologiczna ułatwi pracę pszczelarzy

Na Politechnice Krakowskiej powołano spółkę technologiczną AquaBeeTech, której zadaniem będzie rozwój technologii osuszania i kremowania miodów oraz pyłków, a także produkcja urządzeń do dehydratacji miodu. 

Dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez nowo powstałą spółkę – urządzeniu do mechanicznego osuszania miodu – możliwe będzie wyraźnie skrócenie czasu produkcji miodu oraz minimalizacja kosztów niezbędnych przy jego wytwarzaniu. Proces osuszania miodu, a więc czynność niezbędna do tego, by został on dopuszczony do sprzedaży, może trwać nawet dwa dni. Produkt wprowadzony na rynek przez AquaBeeTech skraca ten czas o połowę. O 50% zmniejsza też zużycie energii, co z kolei przynosi realne oszczędności dla właścicieli pasiek. Wynalazek autorstwa naukowców z Politechniki Krakowskiej przydatny jest także przy kremowaniu miodu. Urządzenie potrzebuje do skremowania 50 litrów produktu zaledwie 3 godzin, a nie – jak do tej pory – 12 lub 24.

Udziałowcami spółki AquaBeeTech są naukowcy z Wydziału Mechanicznego PK: dr inż. Marcin Malec i dr inż. Marcin Morawski. W pracach związanych z optymalizacją procesów biznesowych, analizą planu rzeczowo-finansowego oraz obsługą procesu rejestracji spółki brali udział eksperci INTECH PK (spółki celowej odpowiedzialnej za komercjalizację prac badawczych prowadzonych na Politechnice Krakowskiej). Prototyp urządzenia wykonany został w ramach prac przedwdrożeniowych realizowanych przez Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

Założyciele AquaBeeTech zaznaczają, że ich produkt skierowany jest głównie do właścicieli małych pasiek, których liczebność w Polsce szacują na około 20 tys. Urządzenie do mechanicznego osuszania miodu jest tańsze, łatwiejsze w obsłudze i poręczniejsze od obecnie dostępnych na rynku maszyn. Dr inż. Marcin Malec i dr inż. Marcin Morawski planują też dotarcie do zagranicznych odbiorców. Komercjalizacja technologii jest wynikiem wsparcia w ramach Programu Inkubator Innowacyjności 2.0 dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

źródło: PK

 

Dyskusja (0 komentarzy)