Herbarium Pomeranicum – projekt cyfrowego zielnika – wchodzi w kolejną fazę realizacji. Rozpoczął się właśnie proces skanowania alegatów.
Herbarium, czyli zielnik, to kolekcja zasuszonych okazów roślin, które zostały w odpowiedni sposób ułożone, opisane oraz sklasyfikowane. Dotychczas, by skorzystać z materiału zielnikowego, zainteresowany naukowiec musiał umówić się na spotkanie i przyjechać. Projekt Herbarium Pomeranicum ma na celu ułatwienie całego procesu, właśnie przez ucyfrowienie i dostępność w internecie.
Trzyletni projekt dotyczący zintegrowanego wirtualnego Herbarium Pomorza realizują wspólnie od 2019 roku trzy uczelnie: Akademia Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Szczeciński oraz Uniwersytet Gdański. W jego efekcie zasoby cztery herbariów: dwóch ze Szczecina, po jednym z Gdańska i Słupska zostaną zdigitalizowane i udostępnione online. W sumie będzie to 468 tys. alegatów.
Natychmiastowy dostęp do zasobów Herbarium Pomeranicum będzie sprzyjał zwiększeniu wiedzy społeczeństwa o roli i znaczeniu herbariów w dziedzictwie narodowym. Planowane jest udostępnienie informacji online o zasobach herbariów dla służb publicznych i podmiotów zajmujących się zarządzaniem zasobami środowiska. Będzie to również znaczące wsparcie w realizacji obowiązku w zakresie identyfikacji potencjalnych wykroczeń i przestępstw związanych z gatunkami objętymi ochroną.
Digitalizacja zbiorów zielnika przy Uniwersytecie Szczecińskim właśnie nabiera tempa, a to za sprawą jedynego na Pomorzu Zachodnim skanera trzeciej generacji. Uczelnia swoje zbiory będzie skanować na wyjątkowym urządzeniu SupraScan Quartz A1. Dzięki innowacjom optycznym i oświetleniowym pozwala ono na doskonałe odwzorowanie alegatów zielnikowych, w tym również tych przestrzennych, jak szyszki roślin czy grzyby. Czas skanowania w formacie A1 – 6 sekund! Rozdzielczość do 1000 dpi!
Projekt potrwa do końca września 2022 roku. Wartość przedsięwzięcia przekracza 25 mln zł.