Aktualności
Badania
20 Października
Źródło: www.utp.edu.pl
Opublikowano: 2020-10-20

Powstaje rewolucyjna odmiana ziemniaka

Odporny na choroby, ekologiczny i smaczny. Taki będzie rewolucyjny ziemniak „Gardena” – owoc pracy naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Celem projektu Gardena jest wyhodowanie ziemniaka wysoko odpornego na zarazę ziemniaczaną. Jest to nowa odmiana, która ma zostać wyhodowana przez konsorcjum, na czele którego stoi Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy reprezentowany przez naukowców z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii pod kierownictwem dr hab. inż. Małgorzaty Szczepanek.

– Chcemy wprowadzić do uprawy polską odmianę ziemniaka, bardzo odporną na zarazę, a jest to najgroźniejszy patogen ziemniaka. W walce z nim trzeba wykonywać zazwyczaj kilkanaście zabiegów pestycydowych w ciągu sezonu wegetacyjnego. W uprawie tej odmiany będzie można je zredukować. To nie jest GMO, nie idziemy tą ścieżką, to są naturalne sposoby hodowli, które doprowadziły do powstania nowej odmiany, którą już zaczęliśmy testować – powiedział na antenie Radia Pomorza i Kujaw prof. Piotr Prus.

Projekt Gardena uzyskał trzeci wynik na liście rankingowej konkursu Działania Współpraca PROW i wsparcie finansowe na badania. Odmiana powstaje w Hodowli Ziemniaka Zamarte, a pozostałymi konsorcjantami są: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie oraz rolnicy ekologiczni i konwencjonalni.

MK, źródło: UTP, Radio PiK

Dyskusja (0 komentarzy)