Aktualności
Badania
21 Stycznia
Źródło: UTP
Opublikowano: 2020-01-21

Powstaje system aktywnego chłodzenia opraw LED

Zespół naukowców z Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy pracuje nad urządzeniem do aktywnego chłodzenia opraw oświetleniowych LED.

Projekt badawczo-rozwojowy pt. „Opracowanie innowacyjnego urządzenia do chłodzenia przemysłowych opraw LED wykorzystującego strugi syntetyczne” realizowany jest w ramach ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu LIDER. Pracami kieruje dr inż. Paweł Gil z Politechniki Rzeszowskiej. Celem projektu jest opracowanie urządzenia do aktywnego chłodzenia opraw oświetleniowych LED, które pozwoli zastąpić klasyczne oprawy chłodzone pasywnie. Dostępne w sprzedaży przemysłowe oprawy LED (tak zwane oprawy HIGHBAY) są nie tylko droższe niż oświetlenie klasyczne, ale również charakteryzują się relatywnie niską trwałością. Jest to spowodowane przegrzewaniem się diod, które wymagają intensywnego chłodzenia szczególnie
w przemysłowych warunkach. Z tego powodu oświetlenie LED zużywające znacznie mniej energii elektrycznej niż świetlówki nadal nie jest powszechnie stosowane w przemyśle. W efekcie prac zespołu naukowców z Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy powstanie system aktywnego chłodzenia opraw LED, który znacząco przedłuży ich żywotność i będzie tani w produkcji. System, o którym mowa, wykorzystuje w swoim działaniu strugę syntetyzowaną. Generator strugi zintegrowany z radiatorem będzie skutecznie rozpraszał ciepło generowane przez diody LED dużej mocy. Zainteresowanie takim systemem chłodzenia wyraziła już firma Luxon sp. z o.o. produkująca przemysłowe oświetlenie LED.

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego budżet wynosi blisko 1,5 mln zł. Prace potrwają do 31 grudnia 2022 roku.

Michał Grzybowski, źródło: UTP

 

Dyskusja (0 komentarzy)