Aktualności
Badania
03 Lutego
Źródło: Łukasiewicz
Opublikowano: 2021-02-03

Powstaje system monitorowania pandemii

Narzędzi do skutecznego monitorowania i zmniejszania ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii będą poszukiwali naukowcy Instytutu Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia wspólnie z kolegami z najbardziej prestiżowych ośrodków badawczych na Słowacji.   

Projekt naukowo-badawczy pn. „Badania i rozwój systemu telemedycyny monitorującego rozprzestrzenianie się COVID-19 oraz opracowanie narzędzi analitycznych zmniejszających ryzyko infekcji” będzie realizowany w ramach współpracy międzynarodowej. Liderem polsko-słowackiego konsorcjum jest Słowacki Uniwersytet Techniczny – najstarsza i największa uczelnia techniczna naszych południowych sąsiadów. Partnerami są Uniwersytet Komeńskiego oraz należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia.

Projekt skoncentruje się na stworzeniu prototypowego systemu umożliwiającego identyfikację interakcji społecznych i – co za tym idzie – monitorowania sposobu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2. Badacze skupią się zwłaszcza na miejscach o podniesionym ryzyku, w tym m.in. firmach, szpitalach, szkołach, ale i imprezach masowych. Opracowywany system będzie wykorzystywał lokalizację użytkowników, zachowując ich pełną anonimowość. Na podstawie modeli matematycznych pomoże to określić populacyjne ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Użytkownicy – za pomocą specjalnego urządzenia lub aplikacji – będą informowani o potencjalnym ryzyku kontaktu z osobą zakażoną.

Instytut Łukasiewicz – PORT będzie odpowiedzialny za działania związane z testowaniem grup pilotażowych i wsparcie modelowania z wykorzystaniem zaawansowanego zaplecza diagnostyczno-laboratoryjnego, w tym nowo powstającego laboratorium BSL-3.

Łączny budżet projektu wynosi ponad 2 mln. euro przekazane z unijnego Programu Operacyjnego Zintegrowana Infrastruktura wdrażanego przez słowackie Ministerstwo Nauki, Badań, Rozwoju i Sportu.

źródło: Łukasiewicz
Dyskusja (0 komentarzy)