Aktualności
Badania
21 Lutego
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2023-02-21

Powstaje Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców

Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego tworzą Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców. To jeden z celów rozpoczętego właśnie projektu TIMELESS.

Inicjatywa ma na celu zachowanie cennych obiektów znalezionych podczas prac nad dokumentalną serią telewizyjną Telewizji Polskiej pt. „Geniusze i marzyciele”. Przybliżała ona historie zapomnianych polskich wynalazców: Jana Szczepanika, Stefana Banacha, Kazimierza Prószyńskiego czy Tadeusza i Czesława Tańskich. Pomysł projektu badawczego zrodził się podczas produkcji filmów dokumentalnych – w trakcie szukania dokumentów, notatek, zdjęć, klisz filmowych i memorabiliów pozostałych po ikonach polskiej wynalazczości, które znajdują się w dużej mierze w prywatnych zbiorach rodzinnych i mniejszych lokalnych kolekcjach.

Wiele z nich stanowi cenne obiekty dziedzictwa kulturowego, które nie są objęte opieką konserwatorską ani dostępne szerszemu gronu odbiorców – przekonuje dr hab. Tomasz Sawoszczuk, który kieruje pracami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zadaniem naukowców z Katedry Mikrobiologii Instytutu Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem UEK jest zbadanie jakości powietrza w miejscu przechowywania obiektów, należących do wynalazców oraz opracowanie strategii zarządzania ryzykiem ich skażenia mikrobiologicznego. To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie, w którym biorą udział. Od kilkunastu miesięcy tworzą pierwszą na świecie Odothekę – bibliotekę zapachów obiektów historycznych.

Zapach w istotny sposób potrafi wpłynąć na nasz odbiór danego obiektu, również zabytkowego. Dlaczego by więc nie uruchomić jeszcze jednego zmysłu przy zwiedzaniu? – pyta dr hab. Tomasz Sawoszczuk, kierownik Katedry. I wyjaśnia: – Nie próbujemy odtwarzać pierwotnego zapachu sprzed wieków, tego, który został wraz z ostatnim pociągnięciem pędzla. Badamy ten obecny tu i teraz, ze świadomością wszak, że nie wiąże się on tylko i wyłącznie z tym jednym miejscem – zastrzega.

Celem projektu TIMELESS, w który zaangażowani są także pracownicy Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest umożliwienie zachowania najcenniejszych pamiątek po wynalazcach z przeszłości oraz przybliżenie ich społeczeństwu. Odbędzie się to poprzez ocenę ryzyka deterioracji, zarządzanie jakością powietrza w miejscu ich przechowywania, a także pasywną i aktywną konserwację. Po digitalizacji obiekty trafią do Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Jego uruchomienie planowane jest pod koniec przyszłego roku.

MK, źródło: UEK

Pachnące muzealia


 

Dyskusja (0 komentarzy)