Aktualności
Badania
26 Maja
Fot. Krzysztof Krzempek
Opublikowano: 2020-05-26

Powstanie elektroniczny system do badania wirusa SARS

Elektroniczna platforma analityczna do bardzo czułego badania wirusa SARS, odpowiedzialnego za obecną pandemię COVID-19, powstanie na Politechnice Gdańskiej. Stworzy ją interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierownictwem prof. Roberta Bogdanowicza.

Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej we współpracy z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej i przy wsparciu specjalistów od modelowania komputerowego z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech) stworzą impedancyjną platformę pomiarową (iCovid), która posłuży do badania mechanizmów atakowania ludzkich komórek przez wirusa SARS-CoV-2. Prace będzie pilotował dr hab. inż. Robert Bogdanowicz, prof. PG (na fot.), zastępca kierownika Katedry Metrologii i Optoelektroniki PG. Badacze wykorzystają do tego specjalne elektrody zbudowane z bardzo małych kawałków diamentów, z którymi połączą receptor ACE2, wykorzystywany przez wirusa do inwazji ludzkich komórek. Właściwości takiego układu, w tym jego zdolność do przesyłania zmiennych sygnałów elektrycznych, zmieniają się, gdy receptor wiąże całe wirusy, a nawet ich fragmenty. W ten sposób będzie można bardzo precyzyjnie zbadać, w jaki sposób wirus wykorzystuje różne białka do wiązania i atakowania komórek. To pozornie proste zadanie będzie wymagało wielu innowacyjnych sposobów podejścia oraz prototypowania w celu osiągnięcia wymaganej czułości i selektywności.

Oprócz opracowania elektronicznego narzędzia do badania potencjalnych nowych leków na COVID-19, naukowcy wykorzystają również opracowaną platformę do sprawdzania, które metody skutecznie inaktywują wirusa SARS w ślinie i wymazach z nosa. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wirus w próbkach wysyłanych obecnie do badań laboratoryjnych jest zbierany i transportowany w formie żywej i aktywnej, co grozi możliwością zarażenia personelu w laboratoriach diagnostycznych.

Wniosek zespołu z Politechniki Gdańskiej zajął bardzo wysokie 7. miejsce w liście rankingowej konkursu „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19”. Spośród 262 zgłoszeń Narodowe Centrum Nauki wyłoniło 19 projektów, których autorzy otrzymają dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 12 mln zł. Politechnika Gdańska dostanie 536 400 zł.

źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)