Aktualności
Badania
11 Października
Źródło: www.pcma.uw.edu.pl
Opublikowano: 2021-10-11

Powstanie trzecia zagraniczna stacja badawcza CAŚ UW

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego utworzy stację badawczą w Pafos na Cyprze. Będzie to trzecia zagraniczna placówka tego typu CAŚ UW. 

Polscy archeolodzy prowadzą badania na Cyprze od ponad pół wieku. Prace badawcze rozpoczęły się w latach sześćdziesiątych pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego, nestora polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

Ekspedycja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW jest najdłużej pracującym zagranicznym projektem badań archeologicznych na Cyprze. Od 1965 roku archeolodzy z CAŚ UW pracują w Nea Pafos, jednej ze starożytnych stolic wyspy. Między innymi ich odkrycia, wśród których są wspaniałe dzieła sztuki mozaikarskiej i rzeźbiarskiej, sprawiły, że Nea Pafos trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odkrycia te nie tylko wniosły wiele do wiedzy na temat antycznej kultury, sztuki i historii Cypru i całego świata śródziemnomorskiego, ale także przyczyniły się do rozwoju miasta, jako jednej z największych atrakcji turystycznych Cypru.

Od ponad dekady w Nea Pafos działa również ekspedycja Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadząca badania na Agorze, w centralnym miejscu miasta. Obecnie obie ekspedycje zostały połączone we wspólny projekt UJ, CAŚ UW i Politechniki Warszawskiej. Trwają także indywidualne projekty grantowe kilku polskich badaczek.

Stanowisko archeologiczne w Nea Pafos odwiedził 8 października prezydent Andrzej Duda przebywający z wizytą na Cyprze. Delegacji towarzyszy m.in. prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Prezydent Duda podczas spotkania z prezydentem Cypru poruszył kwestię utworzenia w Pafos Stacji Badawczej CAŚ UW, stałej placówki naukowej działającej na Cyprze i zarazem trzeciej zagranicznej stacji badawczej CAŚ UW. Rozpoczęcie działalności stacji planowane jest na wiosnę 2022 roku.

Historia polskich badań na Cyprze jest bardzo długa i owocna. Po rozmowach ze stroną cypryjską doszliśmy do wniosku, że i perspektywy na przyszłość są równie dalekosiężne. Dlatego warto zinstytucjonalizować tę współpracę zakładając stałą placówkę CAŚ UW w Nea Pafos. Jej obecność i wsparcie usprawni pracę przyjeżdżających tam badaczy, podobnie jak to się od wielu lat dzieje w naszej Stacji Badawczej w Kairze. Dzięki Stacji Badawczej będzie łatwiej kreować wspólne cypryjsko-polskie projekty i efektywniej je wdrażać – wyjaśnia dr hab. Artur Obłuski, dyrektor CAŚ UW.

Placówka będzie dysponować bazą lokalową udostępnianą polskim badaczom, a do jej zadań będzie należało m.in.: prowadzenie badań naukowych na terenie Cypru, w szczególności w zakresie badań archeologicznych; współpraca z Departamentem Starożytności Cypru i władzami Cypru; obsługa logistyczna polskich ekspedycji naukowych na Cyprze; obsługa formalna polskich ekspedycji pracujących na Cyprze; zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na Cyprze; współpraca z Ambasadą RP na Cyprze; popularyzacja polskiej działalności archeologicznej na Cyprze; promocja i edukacja archeologiczna mieszkańców Cypru oraz turystów odwiedzających wyspę, zwłaszcza Pafos.

Pracami Stacji Badawczej na Cyprze CAŚ UW kierować będzie prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierowniczka połączonej ekspedycji archeologicznej w Nea Pafos.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)