Aktualności
Opublikowano: 2018-05-16

Powstanie urządzenie do przechowywania energii

„Urządzenia hybrydowe do magazynowania energii wykonane z materiałów kompozytowych do zastosowań o dużej mocy” to projekt realizowany przez dr inż. Monikę Wilamowską-Zawłocką (na fot.) z Katedry Aparatury i Maszynoznawstwa Chemicznego Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, którego założeniem jest stworzenie nowoczesnych technologii umożliwiających przechowywanie energii.

Pomysłodawczyni koncepcji planuje stworzyć urządzenie charakteryzujące się dużą mocą superkondensatora i jednocześnie umiejętnością magazynowania większej, niż on energii. W ten sposób udałoby się rozwiązać np. problem akumulowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, które wymagają od odbiorcy podjęcia szybkiej reakcji na określone warunki atmosferyczne, jak wiatr czy słońce. W zależności od końcowej pojemności tworzonego urządzenia, mogłoby ono zasilić zarówno telefon komórkowy, jak i samochód elektryczny lub hybrydowy.

Grant, który Monika Wilamowska-Zawłocka otrzymała z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, pochodzi z programu POWROTY, przeznaczonego dla osób wracających po przerwie do działalności naukowej. Projekt realizowany jest wspólnie z naukowcami z Technische Universität Darmstadt.

az

(źródło: pg.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)