Covid G.A.P. Polish perspective/Perspektywa Polska to projekt, który powstał na bazie współpracy badaczek z 15 ośrodków naukowych w USA, Wielkiej Brytanii, Polsce i Katarze. W marcu ubiegłego roku rozpoczęły one pracę nad międzynarodowym badaniem jakościowym wpływu pandemii na pracę naukową kobiet, a niespełna rok później poszerzyły badanie o mężczyzn i kolejne kraje, zbierając kilkaset odpowiedzi z całego świata. Do 15 marca można jeszcze wypełnić ankietę w języku angielskim.
Obecnie, w ramach trzech projektów na poziomie krajowym (poza Polską – w Meksyku i Katarze), trwają badania rozwijające wątki uwzględniające dodatkowo kontekst kulturowy, polityczny i społeczny – inny w każdym z państw. W ramach projektu realizowane są badania jakościowe związane z pracą naukową badaczy i badaczek w czasie kryzysu pandemicznego oraz możliwości jego długofalowego wpływu na rozwój naukowy w kontekście różnic genderowych.
Naszym celem jest dotarcie do jak najszerszego grona pracowników naukowych, zatrudnionych w Polsce, którzy zechcą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami pracy akademickiej czy badawczej w okresie pandemii. W stosunku do oryginalnego badania polskojęzyczny kwestionariusz został skrócony i dostosowany do warunków polskiej akademii, także w kontekście bieżącej polityki w sferze nauki – wyjaśnia dr Iwona Leonowicz-Bukała z Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, kierująca pracami nad badaniem w języku polskim.
Główny problem badawczy dotyczy uwarunkowań produktywności akademickiej w sytuacji kryzysu pandemicznego, w tym zmiennych takich jak: role społeczne, sytuacja rodzinna czy etap rozwoju kariery naukowej. Podstawą badania jest kwestionariusz online oparty na pytaniach o charakterze otwartym oraz zmiennych demograficznych. Ankietę można wypełnić na platformie Qualtrics na dowolnym urządzeniu, klikając w link: WEŹ UDZIAŁ W BADANIU COVID G.A.P. PERSPEKTYWA POLSKA. Kwestionariusz będzie dostępny do 11 kwietnia 2021 r.
W skład zespołu badawczego, który przygotował badania w Polsce, wchodzą dr Olga Kurek-Ochmańska z Instytutu Analiz Edukacji WSIiZ, dr Monika Struck-Peregończyk z Katedry Nauk o Polityce i Administracji WSIiZ oraz dr Agata A. Lambrechts z Uniwersytetu w Yorku w Wielkiej Brytanii.
źródło: WSIiZ