Aktualności
Badania
19 Lipca
Źródło: AdobeStock
Opublikowano: 2022-07-19

Pracują nad biomateriałami dla stomatologów

Nad hybrydowymi komponentami metalowo-polimerowymi do zastosowań dentystycznych pracują naukowcy z Politechniki Białostockiej. Międzynarodowe konsorcjum z ich udziałem otrzymało na realizację projektu ponad 1,2 mln euro.

Zespół badawczy z Instytutu Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej wspólnie z partnerami z Niemiec (Technische Universität Dresden – lider i Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V.) i Rumunii (Politehnica din București) realizuje projekt z obszaru nowych biomateriałów do zastosowań w stomatologii. Celem naukowców jest opracowanie hybrydowych komponentów metalowo-polimerowych. Prace rozpoczną się od poprawy interfejsu poprzez uzyskanie mikropologii (makro- i mikrostrukturyzacja) metodami addytywnymi i obejmą także poprawę infiltracji polimeru. Za dodatkową funkcjonalizację wytworzonego materiału kompozytowego będzie odpowiadać zastosowana aktywna substancja antymikrobiologiczna zmniejszająca tworzenie się biofilmu w jamie ustnej.

Opracowane rozwiązanie może być zastosowane w różnoraki sposób w stomatologii. Partnerzy w konsorcjum realizującym projekt SMILE skupią się w szczególności na wytworzeniu innowacyjnych zamków dentystycznych z wykorzystaniem materiałów funkcjonalnych.

Badania potrwają do końca czerwca 2025 roku. Zostaną sfinansowane przez sieć M-ERA.NET w ramach konkursu M-ERA.NET 3 Call 2021 na projekty z zakresu nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej. Budżet projektu SMILE to 1 216 000 euro. Politechnika Białostocka otrzymała 898 572 zł.

Konkurs M-ERA.NET 3 swoim zakresem tematycznym objął sześć obszarów badawczych z zakresu nauk o materiałach i inżynierii materiałowej: modelowanie na potrzeby inżynierii materiałowej i przetwarzania; innowacyjne powierzchnie, powłoki i interfejsy; kompozyty o wysokiej wydajności; materiały funkcjonalne; nowe strategie dla zaawansowanych technologii materiałowych do zastosowań medycznych; materiały do wytwarzania przyrostowego. W konkursie złożono 493 wnioski. Finansowanie w wysokości 69,9 mln euro otrzymało 70 z nich, w tym sześć z udziałem polskich badaczy.

Celem sieci M-ERA.NET jest zbudowanie silnego środowiska naukowego i wzmocnienie europejskiej gospodarki dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów i technologii materiałowych. Środkiem do jego osiągnięcia jest koordynacja badań naukowych i prac rozwojowych realizowanych w krajach członkowskich. W skład konsorcjum trzeciej edycji programu M-ERA.NET weszło 50 agencji finansujących badania w 36 państwach. W Polsce to Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

MK, źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)