Aktualności
Badania
10 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-05-10

Pracują nad egzoręką do rehabilitacji

Mechanicznego robota do celów rehabilitacyjnych skonstruują naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy we współpracy z firmą Edurewolucje. Otrzymali z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prawie 2,4 mln zł.

To jeden z projektów wyłonionych w konkursie „Rzeczy są dla ludzi”. Inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zakłada finansowanie badań przemysłowych, prac rozwojowych i prac przedwdrożeniowych realizowanych przez jednostki naukowe, przedsiębiorstwa i konsorcja składające się z tych podmiotów. Celem konkursu jest wybranie projektów, które w największym stopniu przyczynią się do poprawy jakości i zapewnienia niezależności życia osób ze szczególnymi potrzebami. W konkursie złożono 106 wniosków, z czego 16 zakwalifikowano do finansowania na łączną kwotę przeszło 33,5 mln zł.

Beneficjentem konkursu jest konsorcjum firmy Edurewolucje oraz Instytutu Informatyki i Wydziału Mechatroniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na opracowanie funkcjonalnego egzoszkieletu ręki do aktywnego treningu i rehabilitacji NCBiR przeznaczyło 2,4 mln zł. Pierwsza część projektu obejmuje skonstruowanie mechanicznego robota rehabilitacyjnego (egzoręki), a druga: opracowanie specjalistycznego oprogramowania dostosowującego rodzaj pracy/wsparcia i siłę do aktualnych potrzeb i programu rehabilitacji pacjenta, przy czym uczenie maszynowe pozwoli na adaptację robota do bieżących zmian w stanie zdrowia pacjenta.

Pozwoli to na stworzenie zautomatyzowanego modelu rehabilitacji wspierającego pacjentów, ich rodziny oraz fizjoterapeutów, w tym w samodzielnej rehabilitacji domowej przy zdalnym wsparciu pacjenta przez fizjoterapeutów. Przełoży się to na zwiększenie dostępności, obniżenie kosztów i poprawę efektywności codziennej żmudnej rehabilitacji w przypadku deficytu w obszarze funkcji kończyny górnej – zapewniają autorzy projektu.

Rozwiązanie będzie mogło wspierać pacjentów w różnym wieku, bez względu na płeć oraz stronę deficytu.

MK, źródło: UKW

 

Dyskusja (0 komentarzy)