Aktualności
Badania
09 Lipca
Źródło: IRZiBŻ PAN
Opublikowano: 2020-07-09

Prestiżowy grant dla instytutu PAN na badania w dziedzinie nutrigenomiki

Centrum Doskonałości zajmujące się nutrigenomiką powstanie w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Jednostka zdobyła na ten cel grant wartości 2,5 mln euro w konkursie ERA Chairs w programie Horyzont 2020.

Realizacja 6-letniego projektu „Welcoming ERA Chair to Centre of Excellence in nutrigenomics for optimising health and well-being” (WELCOME2) rozpocznie się 1 października 2020 r. Jego efektem będzie powołanie w Instytucie interdyscyplinarnego centrum doskonałości w badaniach wykorzystujących narzędzia nutrigenomiki do oceny wpływu odżywiania na genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.

– Projekt jest sposobem na wzmocnienie integracji badań prowadzonych w obu oddziałach Instytutu: Oddziale Nauk o Żywności i Oddziale Biologii Rozrodu. Jest w pewnym zakresie kontynuacją projektu, jaki otrzymaliśmy z programu WELCOME Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego początkowo nieprzewidywanym efektem była taka integracja. Stąd nazwa WELCOME2 – tłumaczy prof. dr hab. Mariusz K. Piskuła, dyrektor IRZiBŻ PAN i koordynator projektu.

Podstawą tego działania będzie zatrudnienie światowej klasy naukowca i zarazem managera nauki oraz powołanie nowej grupy badawczej, która będzie jednocześnie brała udział w innowacyjnym kształceniu w interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Rolniczych, prowadzonej przez IRZiBŻ PAN wspólnie z Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym PBI w Puławach.

IRZiBŻ PAN jest jednym z 2 polskich, wśród 20 europejskich, laureatów, którzy uzyskali prestiżowy grant ERA Chairs w 2020 r. Jego realizacja pozwoli na przeprowadzenie w Instytucie kosztownych zmian strukturalnych prowadzących do stworzenia warunków pracy badawczej w środowisku międzynarodowym, w standardach oczekiwanych w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Znacznie też wzmocni przewagę Instytutu w perspektywie programu ramowego Horyzont Europa.

– WELCOME2 pozwoli nam zwiększyć rozpoznawalność i atrakcyjność Instytutu, a tym samym rozwinąć istniejące już strategiczne partnerstwo z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie i stać się pożądanym członkiem międzynarodowych konsorcjów badawczych. Te procesy będą dodatkowo wspierane takimi działaniami w obszarze otwartej nauki, jak szerokie udostępnianie wyników badań naukowych w ramach działania „Science as public good” czy powołanie „Rising Managers Academy” przygotowującej przyszłych liderów nauki – dodaje prof. Piskuła.

Projekty z programu ERA Chairs mają za zadanie oddziaływać również na rozwój regionu, w którym są realizowane, zarówno w sferze zarządzania i prowadzenia badań, jak i innowacyjności. W historii programu ERA Chairs do Polski trafiło łącznie 7 projektów.

źródło: KPK

Dyskusja (0 komentarzy)