Aktualności
Badania
26 Listopada
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Opublikowano: 2019-11-26

Proteza na miarę

W łódzkim Bionanoparku (na fot.) trwają prace nad innowacyjnym, spersonalizowanym implantem ortopedycznym dla osób po amputacji nogi powyżej kolana. Ma on poprawiać jakość życia, zdolność chodzenia i zakres ruchu pacjenta. Spersonalizowany implant ortopedyczny Custom ITAP to nowy projekt Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych łódzkiego Bionanoparku.

– W świecie, m.in. w Szwecji i Wielkiej Brytanii, istnieją podobne systemy do implantacji, ale na terenie Polski do tej pory nie wykonano takiego zabiegu. Nasz projekt został przyjęty przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W planie mamy wszczepienie implantów pięciu pacjentom wybranym przez Klinikę Ortopedii Uniwersyteckiego Szpitala klinicznego im. WAM mówi kierownik projektu prof. Bogdan Walkowiak.

Obecnie pacjenci po amputacji kończyny dolnej wraz z kolanem korzystają z tradycyjnych protez, przymocowanych do kikuta kończyny. Z uwagi na to, że mają one bezpośredni kontakt ze skórą i tkankami miękkimi, chodzenie powoduje podrażnienie i duży dyskomfort.

– Chcemy stworzyć implant, który zostanie włożony bezpośrednio do jamy szpikowej kikuta kości udowej – jego część będzie wystawać poza tkanki miękkie. Do tej części mocowana będzie proteza. System łączników implantu zostanie stworzony tak, aby można było wykorzystać dowolną protezę dostępną na rynku. Pacjent będzie przenosił ciężar ciała nie przez tkanki miękkie kikuta, lecz przez sam implant połączony z kością. Będzie to rozwiązanie bardziej fizjologiczne – wyjaśnia dr Marcin Elgalal z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych. Dzięki takiemu implantowi pacjent zyska większy komfort zarówno podczas chodzenie, jak i siedzenia, oraz uniknie bolesnych problemów z odparzeniami i owrzodzeniami kikuta, ponieważ implant będzie dopasowywany do kształtu i zarysu tkanki kostnej kości udowej pacjenta, a prosty system mocowań pozwoli mu założyć lub zdjąć protezę dosłownie w kilka sekund.

W łódzkiej Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych już od 9 lat powstają „szyte na miarę” implanty twarzoczaszki dla pacjentów wymagających takiej interwencji. Do tej pory specjaliści z Bionanoparku wykonali ich ok. 200.

Spersonalizowany implant ortopedyczny dla osób po amputacji nogi powyżej kolana jest tworzony przez konsorcjum, w skład którego – obok Bionanoparku i Politechniki Łódzkiej – weszły Pabianicka Fabryka Narzędzi PAFANA SA oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego całkowita wartość to ponad 6 mln zł, z czego dofinansowanie UE sięga ponad 5 mln zł.

Projekt obejmuje m.in. dopasowanie implantu do indywidualnych cech anatomicznych pacjenta, najlepsze rozwiązanie trwałego mocowania implantu oraz instrumentarium niezbędnego dla właściwego przeprowadzenia implantacji, a także prace związane z badaniami wytrzymałościowymi implantów i ich połączenia z tkanką kostną.

Pierwsze zabiegi przeprowadzone zostaną prawdopodobnie w 2021 roku.

JK

(Źródło: Rynek Zdrowia)

Dyskusja (0 komentarzy)