Aktualności
Badania
27 Stycznia
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2020-01-27

Przełomowa publikacja naukowców z UW

Zespół naukowców Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego odkrył nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA. Publikacja rezultatów badań otrzymała status artykułu przełomowego dla rozwoju nauki. 

Informacyjne RNA (mRNA) różnią się rodzajem pierwszego transkrybowanego nukleotydu. W mRNA otrzymywanych dotychczas najpowszechniej stosowaną metodą pierwszym transkrybowanym nukleotydem jest guanozyna. Zastąpienie ją innym nukleotydem zwiększa, nawet sześćdziesięciokrotnie, poziom biosyntezy białka w komórkach dendrytycznych, czyli komórkach kluczowych dla działania tzw. szczepionek przeciwnowotworowych.

– Terapeutyczne mRNA to jeden z najintensywniej rozwijających się obszarów badawczych na polu walki z chorobami nowotworowymi, wirusowymi i rzadkimi chorobami genetycznymi. Jednym z głównych wyzwań w tej dziedzinie jest zminimalizowanie ilości mRNA uzyskując jednocześnie wystarczający efekt terapeutyczny. Nasze badania pokazują nowy kierunek w projektowaniu terapeutycznego mRNA. Kolejne technologie ulepszające właściwości mRNA, w oparciu o opublikowane wyniki, są już rozwijane w naszym Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii i na Wydziale Fizyki oraz poprzez spółę spin-off UW ExploRNA Therapeutics, utworzoną wspólnie z badaczami z WUM – wyjaśnia prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW.

W zespole, który dokonał odkrycia, są jeszcze dr hab. Joanna Kowalska oraz dr Paweł Sikorski. Ich publikacja otrzymała od recenzentów czasopisma „Nucleic Acids Research” status „Breakthrough Paper” – artykułu przełomowego dla rozwoju nauki. Badania otwierają nowe możliwości w projektowaniu informacyjnych RNA, charakteryzujących się właściwościami biologicznymi znacznie lepszymi niż wszystko, co dotychczas zostało opracowane w tej dziedzinie.

„Nucleic Acids Research” to czasopismo naukowe, którego celem jest popularyzacja najwyższej jakości badań, których rezultaty oceniane są przez grono naukowców-recenzentów w zakresie biologii molekularnej i komórkowej. Status „Breakthrough Paper” otrzymują publikacje opisujące badania, które rozwiązują istniejący od dawna problem lub wskazują nowe możliwości i kierunki rozwoju nauki.

Prof. Jacek Jemielity, dr hab. Joanna Kowalska i Marek Baranowski z UW,  we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Jakubem Gołąbem i prof. Dominiką Nowis założyli w ubiegłym roku spółkę ExploRNA Therapeutics, spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Celem działalności jest badanie skuteczności terapeutycznej nowych rozwiązań dotyczących modyfikowanego mRNA i wdrażanie ich w leczeniu. Zespół obecnie skupia się na pozyskiwaniu środków na przeprowadzenie badań przedklinicznych i klinicznych pierwszej fazy w obszarze immunoterapii przeciwnowotworowych. Więcej informacji o spółce dostępnych jest na stronie: https://www.explorna.com/.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)