Aktualności
Badania
08 Listopada
Fot. S. Lenarczyk
Opublikowano: 2018-11-08

Przełomowe odkrycia archeologów z UW w Kuwejcie

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego pracujący na stanowisku Bahra 1 w Kuwejcie odkryli kompleks architektoniczny będący prawdopodobnie miejscem kultu sprzed ponad ośmiu tys. lat. 

Osada Bahra 1 badana przez naukowców Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW pod kierownictwem prof. Piotra Bielińskiego została założona pod koniec 6 tysiąclecia p.n.e. Uznaje się ją za jedno z miejsc narodzin idei cywilizacji miejskiej. Potwierdzają to efekty tegorocznej kampanii wykopaliskowej przeprowadzonej w ramach Kuwejcko-Polskiej Misji Archeologicznej. Bahra 1 to stanowisko archeologiczne leżące na pustyni Al-Subiyah, na północy Kuwejtu. Jest największym na Półwyspie Arabskim spośród tych związanych z tzw. kulturą Ubaid. Ta zaś charakteryzowała się opracowaniem nowej organizacji społecznej, która u progu 4 tysiąclecia p.n.e. doprowadziła do powstania pierwszych miast.

Podczas wykopalisk na Bahrze 1 odsłonięto pozostałości zabudowań rozciągających się na obszarze ponad 180 metrów długości. Odkryto też ponad 16 tysięcy fragmentów ceramiki, w większości importowanej z Mezopotamii. W trakcie kończącej się właśnie kampanii wykopaliskowej, archeolodzy z UW badają kompleks architektoniczny, który swoją budową odróżnia się od obiektów poznanych tu wcześniej. Wiele wskazuje na to, że może chodzić o budynek pełniący funkcję kultową, łączący lokalną tradycję z koncepcjami zapożyczonymi z kultury Ubaid. Byłaby to najstarsza budowla o charakterze kultowym nie tylko w Kuwejcie, ale na terenie całej Zatoki Perskiej. Ponadto, w centrum osady odkryto fragmenty placu przynajmniej z trzech stron otoczonego zwartą zabudową.

– Rozmiary i regularność granic tego placu każą myśleć o jakiejś formie planowania przestrzennego, co – biorąc pod uwagę okres, z którego pochodzi osada – jest czymś zaskakującym – komentuje prof. Piotr Bieliński z CAŚ UW. – Podobnych przykładów zagospodarowania przestrzeni nie znamy nawet z osad ubaidzkich z terenów Mezopotamii – dodaje.

Dokonane na stanowisku Bahra 1 odkrycia potwierdzają tezę wielu naukowców o okresie kultury Ubaid jako źródle powstania cywilizacji miejskiej.

Agnieszka Szulc-Kajak

Źródło: UW

 

Dyskusja (0 komentarzy)