W odpowiedzi na potrzebę wsparcia uczniów z trudnościami komunikacyjnymi na Uniwersytecie SWPS powstała aplikacja TUSer. Za jej pomocą uczniowie mogą opowiadać o sobie i poznawać się bliżej, a przez to nawiązać trwalsze i głębsze relacje, które dadzą im poczucia własnej wartości.
Umiejętności komunikowania się i nawiązywania relacji są kluczowe do dobrego i pełnego funkcjonowania w społeczeństwie. Ich brak przyczynia się do wykluczenia i tym samym pogorszenia stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Już co trzecie dziecko w Polsce deklaruje, że ma trudności w nawiązywaniu przyjaźni. Ten wynik plasuje Polskę na czwartym od końca miejscu w kategorii umiejętności społecznych. W odpowiedzi na potrzebę wsparcia uczniów z trudnościami komunikacyjnymi, na Uniwersytecie SWPS powstała aplikacja TUSer (skrót od: trening umiejętności społecznych).
Wsparcie dla nauczycieli
Zespół badawczy pod kierownictwem dr Agaty Graczykowskiej, psycholożki z Uniwersytetu SWPS, opracował cyfrowe narzędzie przeznaczone dla nauczycieli i specjalistów do pracy z uczniami, którzy mają trudności w zakresie umiejętności komunikacyjnych i społecznych. Chodzi między innymi o dzieci z niepełnosprawnością intelektualną lekką, w spektrum autyzmu czy takie, które po prostu są nieśmiałe i mają problemy w kontaktach z innymi. Dzięki aplikacji TUSer dzieci nabywają kompetencje, pozwalające nauczycielom łatwiej i skuteczniej przekazywać wiedzę określoną podstawą programową.
Aplikacja, wspierając rozwój kompetencji społecznych, przyczyni się nie tylko do poprawy jakości życia codziennego dzieci, ale także wpłynie pozytywnie na ich zdolności poznawcze. To zaś sprawi, że nauczyciele skuteczniej będą mogli realizować podstawę programową a dzieci osiągać lepsze wyniki w nauce – przekonuje dr Anna Gorgolewska, psycholożka dziecięca z Uniwersytetu SWPS, współtwórczyni TUSera.
Uczniowie za pomocą TUSera mogą opowiadać o sobie i poznawać się bliżej, a przez to nawiązać trwalsze i głębsze relacje, które dadzą im poczucie własnej wartości. Korzystać z aplikacji będą mogli wszyscy, zarówno ci z trudnościami w kontaktach z innymi, jak i ci, którzy ich nie mają, dzięki temu poprzez zabawę mogą utrwalać zdobyte już umiejętności oraz ćwiczyć współpracę z innymi.
Aplikacja pomoże także dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną lekką, które o wiele częściej niż ich rówieśnicy czują się niezrozumiane i przez to odosobnione. Grupa ta określana jest jako wykluczona z wykluczonych, bo często zapomina się o niej, skupiając się na cięższych postaciach niepełnosprawności – podkreśla dr Agata Graczykowska, kierowniczka projektu.
Kluczowe umiejętności dla dzieci
Zespół badaczy i badaczek z Uniwersytetu SWPS pochylił się nad pytaniem, jak przy użyciu nowych technologii podnieść kompetencje społeczne (przede wszystkim komunikacyjne) dzieci i usprawnić komunikację pomiędzy uczniami o zróżnicowanych możliwościach i potrzebach. Rezultatem projektu jest prosta w obsłudze aplikacja webowa er, z której korzystać będą mogli uczniowie, np. w trakcie godzin wychowawczych oraz treningów umiejętności społecznych. Finalna wersja aplikacji stworzona została na podstawie badań przeprowadzonych w grupie nauczycieli, pedagogów, psychologów, rodziców i dzieci.
Aplikacja została zaprojektowana tak, by poprawić jakość życia i zapewnić większą niezależność dzieci. Uczniowie, korzystając z aplikacji, będą lepiej się komunikować, a przede wszystkim nauczą się mówić o swoich emocjach i potrzebach. Dzięki TUSerowi będą też w stanie skuteczniej uczyć się, aplikacja pomoże im pracować w zespole czy ćwiczyć kreatywne rozwiązywanie problemów – tłumaczy dr Anna Gorgolewska.
Jak uzyskać dostęp do aplikacji?
Dostęp do aplikacji może wykupić dyrektor szkoły. Osoba prowadząca zajęcia będzie miała dostęp do panelu administratora w przeglądarce internetowej, a uczniowie korzystać z aplikacji mogą pod jej nadzorem w trakcie zajęć. Aplikacji nie można ściągnąć bezpośrednio ze sklepu z aplikacjami. Wszystkich dyrektorów, nauczycieli, pedagogów oraz psychologów zainteresowanych poznaniem możliwości TUSera jej twórcy zapraszają na stronę https://www.tuser.pl/.