W Pomorskim Uniwersytecie Medycznym powołano nową jednostkę naukowo-badawczą. „Polska Baza Genetyczna Centrum Badawcze PUM” zajmie się identyfikacją ofiar terroru wojennego i komunistycznego.
W nowo utworzonej jednostce naukowcy będą kontynuować działania podejmowane już od dekady w ramach projektu „Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów”. Tamta inicjatywa zrodziła się z potrzeby prac ekshumacyjnych prowadzonych na terenie Kwatery „Ł” Cmentarza Wojskowego przy ul. Powązkowskiej w Warszawie. Po niemal dziesięciu latach trwania projektu IPN wypowiedział uczelni umowę o współpracy.
Obecnie, podobnie jak i do 2021 roku, pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie jako najbardziej zaangażowani w identyfikację nadal badają szczątki ofiar nie tylko za pomocą klasycznych metod, ale przede wszystkim przy zastosowaniu nowocześniejszych technik identyfikacji z wykorzystaniem DNA. Pozwala na to gromadzony przez lata materiał porównawczy od tysięcy członków rodzin ofiar terroru wojennego i komunistycznego. Do dziś zidentyfikowano przeszło 120 ofiar. Dokonano identyfikacji między innymi Danuty Siedzikówny „Inki”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” czy Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.
Nie chcąc zaprzepaścić wieloletniego doświadczenia naukowego i zgromadzonego przez wyspecjalizowany w tym zakresie zespół potencjału badawczego, rektor PUM prof. Bogusław Machaliński podjął decyzję o powołaniu nowej jednostki. W zamierzeniach ma ona stanowić platformę współpracy z autorytetami naukowymi z Polski i ze świata. Dzięki „Polskiej Bazie Genetycznej Centrum Badawcze PUM” polski projekt identyfikacji ofiar będzie nadal się rozwijał, służył rodzinom poległych i zachowywał pamięć o nich na kartach historii.
MK, źródło: PUM