Aktualności
Badania
04 Grudnia
Fot. PW-Sat2
Opublikowano: 2018-12-04

PW-Sat2 poleciał w kosmos!

3 grudnia, godz. 19.32 – to data, która zapisze się w historii Politechniki Warszawskiej. Tego właśnie dnia o tej porze nastąpił start satelity zbudowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Rakieta, która wystartowała z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych, wyniosła satelitę na orbitę o wysokości około 575 km.

Studenci pracowali nad PW-Satem2 przez niemal sześć lat. Udział w projekcie wzięło w tym czasie ponad 100 osób. To czwarty polski satelita, a drugi zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Wcześniej – w lutym 2012 roku – na orbicie okołoziemskiej znalazł się pierwszy polski satelita PW-Sat. Aktywny kontakt z satelitą trwał około pół roku od momentu umieszczenia go na orbicie, po czym satelita przeszedł w stan całkowitej hibernacji. Wówczas zawiódł jeden z podsystemów, co przyczyniło się do trudności z odebraniem przez satelitę komendy otworzenia ogona deorbitacyjnego.

PW-Sat2 to satelita typu CubeSat. Ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10×10×22 cm. Jego misja potrwa 40 dni. W tym czasie wykona cztery eksperymenty. Najważniejszym będzie przetestowanie innowacyjnego żagla deorbitacyjnego. Zaprojektowane rozwiązanie ma zapobiec długiemu pozostawaniu na orbicie satelitów, które już wykonały swoją misję. Obecnie zostają tam one nawet przez ponad 15 lat i zaśmiecają przestrzeń kosmiczną. Technologia, którą przetestuje PW-Sat2, ma skrócić ten czas do kilkunastu miesięcy. Otwarcie żagla planowane jest na ok. 40 dni po starcie. PW-Sat2 zaprogramowany jest tak, że samoczynnie otworzy żagiel. W ten sposób studenci zabezpieczyli się na ewentualność awarii systemu komunikacji czy nawet głównego komputera pokładowego. Po otwarciu żagla PW-Sat2 zacznie proces deorbitacji, aż spłonie w atmosferze ziemskiej.

Start rakiety był kilkakrotnie przekładany. Pierwotnie miał się odbyć 19 listopada, potem 28 listopada i 2 grudnia. Wreszcie 3 grudnia PW-Sat2 szczęśliwie poleciał w kosmos! W ramach misji SSO-A wraz z satelitą PW-Sat2 w kosmos zostało wyniesionych 48 innych satelitów typu CubeSat (miniaturowe satelity) i 15 małych satelitów, które po wejściu rakiety na orbitę będą stopniowo uwalniane. Na rakiecie wyniesiony został też m.in. satelita ESEO/S-50 zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla którego system telekomunikacyjny przygotowano w znacznej mierze na Politechnice Wrocławskiej. Wystrzelony został też m.in. satelita obserwacji Ziemi ICEYE-X2 – zaprojektowany przez fińską spółkę ICEYE, który powstał przy współpracy z polskim przedsiębiorstwem Creotech Instruments S.A.

MK

Źródło: PW, Nauka w Polsce

 

Dyskusja (0 komentarzy)