Aktualności
Badania
03 Stycznia
Fot. Piotr Serafin
Opublikowano: 2024-01-03

Radar współtworzony przez naukowców WAT trafi na wyposażenie wojska

Radary dalekiego zasięgu, nad którymi pracowali naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej, znajdą się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Ma to być milowy krok w rozwoju polskiej obrony przeciwlotniczej.

Zamówienie przez Agencję Uzbrojenia radarów dalekiego zasięgu P-18 PL to przełom w procesie budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Polsce. Kontrakt o wartości ponad 3,1 mld zł, obejmujący dostawę i serwis 24 radarów, będzie realizowany do 2035 roku. Projekt, którego celem było opracowanie prototypu radaru, został zakończony w grudniu 2022 r. W jego realizacji uczestniczyli inżynierowie z Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.

Zawarcie kontraktu otwiera nowe perspektywy dla Sił Zbrojnych RP, wprowadzając do arsenału nowoczesne narzędzia pozwalające na skuteczną obserwację, identyfikację i zwalczanie zagrożeń na dużych dystansach. Jednocześnie stanowi dowód zdolności polskiej myśli technicznej na możliwość tworzenia innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie radiolokacji, co wpisuje się w globalne trendy rozwoju technologii obronnych – zapewnia dr inż. Bronisław Wajszczyk, kierownik Zakładu Systemów Radioelektronicznych w Instytucie Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT, odpowiedzialny za oprogramowanie radaru.

Radar wstępnego wskazywania celów P-18 PL, pracujący w paśmie metrowym, ze skanowaniem fazowym w dwóch płaszczyznach dla Zestawów Rakietowych Obrony Powietrznej (ZROP), docelowo będzie włączony w Zintegrowany System Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (IBCS), obsługując zarówno zestawy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, jak i zestawy średniego zasięgu w ramach programu Wisła.

Radar składa się z trzech elementów: wozu antenowego WA-18, jednostki zasilania JZ-18T oraz wozu wskaźnikowego WW-18. Jest to nowoczesny trójwspółrzędny radar z anteną aktywną i cyfrowym formowaniem wiązek. Umożliwia wczesne wykrycie zagrożeń, w tym także pocisków balistycznych i hipersonicznych. Potrafi również wykrywać obiekty powietrzne typu stealth oraz śmigłowce w zawisie. Charakteryzuje się krótkim czasem osiągania gotowości bojowej.

Projekt był wielokrotnie nagradzany. W 2018 roku zwyciężył m.in. w konkursie „Lider Innowacji w Dziedzinie Bezpieczeństwa i Obronności 2018”, organizowanym przez Fundację „Promilitaria XXI” oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Marcin Wrzos, fot. WAT

Dyskusja (0 komentarzy)