Aktualności
Badania
28 Stycznia
Źródło: Politechnika Opolska
Opublikowano: 2021-01-28

Rekordowy rok dla innowatorów z Politechniki Opolskiej

Pad adhezyjny, układ sterujący światłem w pomieszczeniu czy odpylacz cyklonowy przeznaczony do oczyszczania gazu z cząstek stałych to tylko niektóre z wynalazków, których autorami są naukowcy z Politechniki Opolskiej. W ubiegłym roku zgłosili do Urzędu Patentowego RP rekordową liczbę innowacyjnych rozwiązań.

Dla opolskich inżynierów rok 2020 był wyjątkowo urodzajny. Złożyli w nim aż 33 wnioski patentowe. To blisko dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, gdy było ich 17, i prawie cztery razy więcej niż w 2018 (dziewięć). Jak zauważa prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju PO, rosnąca liczba patentów oznacza nie tylko podniesienie poziomu naukowego uczelni, ale również niesie ze sobą korzyści dla otoczenia, głównie gospodarczego, które jest naturalnym adresatem nowatorskich rozwiązań.

Centrum Transferu Technologii czyni starania w celu komercjalizacji wysiłku intelektualnego naukowców poprzez realizację całej gamy usług dla przemysłu, ale także poszukując nabywców gotowych rozwiązań i projektów wynalazczych powstałych w uczelni. CTT promuje wynalazki już objęte ochroną patentową, a także te dopiero zgłoszone do Urzędu Patentowego RP celem uzyskania takiej ochrony, gdyż także one mogą być przedmiotem sprzedaży lub licencjonowania. To co charakteryzuje dobre rozwiązanie, to jego potencjał wdrożeniowy i możliwość przemysłowego zastosowania – przyznaje z kolei Magdalena Filipek, dyrektor CTT.

Wśród zeszłorocznych zgłoszeń do ochrony patentowej znalazł się m.in. pad elektroadhezyjny. Narzędzie może być wykorzystywane w przemyśle do przenoszenia, łapania oraz przyciągania różnych elementów. W rolnictwie służy do zbierania owoców. Koncepcji jego wykonania jest wiele.

Najczęściej zbudowane są z płytki PCB lub innego dielektrycznego materiału, na którym znajdują się dwie miedziane elektrody. Kształty oraz grubości tych elektrod mogą być różne. Kiedy podłączymy pad pod wysokie napięcie, następuje wytworzenie pola elektrostatycznego, co w rezultacie skutkuje powstaniem siły, która jest w stanie przyciągnąć do pada badany przedmiot – tłumaczy autor pomysłu prof. Jarosław Zygarlicki z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.

Inną opracowaną przez niego innowacją jest układ mający na celu sterowanie światłem w pomieszczeniu, tak aby wpływało ono bezpośrednio na samopoczucie osoby w nim przebywającej, np. poprzez redukcję senności lub wzmożenie koncentracji czy też wprowadzenie w stan relaksu. Układ ten połączony jest z innym, rejestrującym aktywność bioelektryczną mózgu (elektroencefalograf) w czasie rzeczywistym, który na bieżąco dostosowuje parametry oświetleniowe zgodnie z wybranym wcześniej przez użytkownika profilem.

Z kolei dr inż. Marek Wasilewski z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki zmodernizował odpylacz cyklonowy przeznaczony do oczyszczania gazu z cząstek stałych, w szczególności z pyłu. Zainstalował wewnątrz separatora podłużny element w kształcie pręta wyposażonego w łopatki kierujące.

Rozwiązanie to umożliwia zwiększenie skuteczności odpylania cząstek ciała stałego oraz ograniczenie spadku ciśnienia. Zastosowanie dodatkowego elementu wpływa przede wszystkim na ograniczenie zjawiska precesji wiru wewnętrznego, jego stabilizację oraz zmniejszenie prędkości osiowej w osi separatora – tłumaczy pomysłodawca.

źródło: PO

 

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: