Na Politechnice Warszawskiej trwają prace nad udoskonalaniem technologii rezonatorów pomiarowych. O polskie urządzenia rywalizują najpotężniejsze światowe koncerny i czołowe instytucje naukowe z Japonii, Korei Południowej, Chin czy Stanów Zjednoczonych.
Trudno wyobrazić sobie dziś codzienne życie bez korzystania z urządzeń elektronicznych. Opracowanie nowych modeli systemów informatycznych, układów automatycznych jest praktycznie niemożliwe bez wykonania bardzo dokładnych pomiarów elektromagnetycznych właściwości materiałów. Precyzyjne zbadanie próbek poszczególnych materiałów w zakresie fal milimetrowych i subterahercowych sprawia, że wyprodukowanie urządzeń elektrycznych codziennego użytku takich, jak np. telefony komórkowe wykorzystujące sieć 5G czy czujniki montowane w samochodach, staje się tańsze i jeszcze szybsze. Co więcej, takie prace naukowe w ogóle umożliwiają postęp w rozwoju zaawansowanej techniki radarowej czy technologiach kosmicznych.
Polska jest dziś światową potęgą w dostarczaniu rezonatorów dielektrycznych i służących do wykonywania pomiarów oprogramowania. Urządzenia opracowane na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej wykorzystywane są m.in. w National Institute of Standards and Technology w USA czy National Physical Laboratory w Londynie, jak również przez czołowe firmy elektroniczne. To autorska koncepcja opracowana przez prof. Jerzego Krupkę z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki WEiTI PW.
Przez dwadzieścia lat sprzedaliśmy już ponad 1000 opracowanych przez nas rezonatorów pomiarowych. Nabywcami są największe światowe koncerny, najważniejsze uniwersytety i wiodące instytuty naukowe z całego świata. Opracowane przez nas metody znalazły zastosowanie nie tylko w urządzeniach technicznych, ale uznane zostały również za międzynarodowy standard pomiarowy IEC – podkreśla prof. Krupka.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej nie ustają jednak w wysiłkach, aby udoskonalić te urządzenia. Zespół inżynierów Pracowni Metod Polowych w Technice Mikrofalowej i Subterahercowej Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych WEiTI PW opracowuje technologię pozwalającą na pomiary na zdecydowanie wyższych częstotliwościach wykorzystywanych w urządzeniach technologii 5G, komunikacji satelitarnej czy autonomicznych samochodach. Rozwiązania zaproponowane w pracy doktorskiej Tomasza Karpisza zdobyły szereg prestiżowych wyróżnień, w tym w konkursie na najlepszego młodego naukowca na największych na świecie konferencjach: IMS, MIKON oraz nagrodę III stopnia Rektora PW, jak również nagrodę główną Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych. Osiągnięcia te otworzyły drogę do realizacji projektów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER skierowanego do młodych naukowców.
W ramach prac skupiam się na zaprojektowaniu technologii nowego autonomicznego systemu pomiarowego do charakteryzacji materiałów dielektrycznych w zakresie mikrofal i fal milimetrowych. Jest to przełomowe urządzenie w skali świata, pozwalające na szybsze, tańsze i bardziej dokładne pomiary dla wielu branż nowych technologii – zauważa dr inż. Tomasz Karpisz, kierownik projektu.
Dzięki polskiej myśli technologicznej będzie zatem możliwe dalsze rozwijanie urządzeń elektronicznych. To rozwiązanie ma potencjał stać się standardem w dziedzinie pomiarów wysokich częstotliwości na wiele dekad i znacząco przyczynić się do rozwoju wielu dziedzin elektroniki.
Rezonatory pomiarowe to doskonały przykład potwierdzający wysoką jakość polskiej myśli technologicznej. To także dobitny dowód na to, że na naszej uczelni zajmujemy się nie tylko opracowaniem nowych rozwiązań, ale również skutecznie wdrażamy je do gospodarki, budując przewagę Polski na arenie międzynarodowej – dodaje prof. Michał Malinowski, dziekan WEiTI PW.
MK