Aktualności
Badania
06 Kwietnia
Źródło: PCI
Opublikowano: 2021-04-06

Rzeszowscy naukowcy opracowują kosmetyk z kwiatów malwy czarnej

Ekstrakty z kwiatów malwy czarnej będą głównym składnikiem innowacyjnego peelingu opracowywanego przez naukowców Wyższej Szkoły Innowacji i Zarządzania w Rzeszowie. Kosmetyk zostanie wzbogacony o naturalne składniki aktywne o właściwościach antyoksydacyjnych, łagodzących i rozjaśniających skórę.

Kosmetyki ekologiczne, produkowane na bazie naturalnych, bezpiecznych dla skóry składników aktywnych, cieszą się coraz większą popularnością. Sięgają po nie przede wszystkim konsumenci zainteresowani zdrowym stylem życia oraz ci, którym nie jest obojętny stan środowiska naturalnego. Innowacyjną recepturę takiego kosmetyku – peelingu do twarzy z ekstraktem z kwiatów malwy czarnej – opracowuje zespół naukowców z Katedry Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, chcąc stworzyć kosmetyk w postaci peelingu chemicznego, w którym oprócz kwasów kosmetycznych wykorzystany zostanie ekstrakt z kwiatów malwy czarnej – rośliny od dawna uprawianej w Polsce, głównie w celach ozdobnych – mówi dr Katarzyna Gaweł-Bęben, dyrektor Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek WSIiZ.

Zawarty w kosmetyku ekstrakt z kwiatów malwy czarnej swoją oryginalną barwę zawdzięcza wysokiej zawartości antocyjanów, mających właściwości antyoksydacyjne, łagodzące i uszczelniające naczynia krwionośne. Dodatkowo przypisuje się im działanie regeneracyjne oraz rozjaśniające skórę.

Cechą charakterystyczną antocyjanów jest ich niska stabilność w roztworach wodnych, zwłaszcza o pH obojętnym lub zasadowym. Pierwszym celem naszego projektu jest więc opracowanie metodyki ekstrakcji antocyjanów z kwiatów malwy czarnej w taki sposób, aby uzyskać ich wysokie stężenie i jak najdłużej zachować ich stabilność i korzystne dla skóry właściwości. W ten sposób uzyskamy składnik aktywny o właściwościach złuszczających naskórek i dodatkowych właściwościach pielęgnacyjnych – wyjaśnia dr Katarzyna Gaweł-Bęben.

Projekt o wartości blisko 160 tys. zł finansowany jest w ramach konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Drugą edycję rozstrzygnięto w styczniu.

Naukowcy z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania prowadzą intensywne badania w zakresie kosmetologii naturalnej, w znacznej mierze koncentrując się na ekstraktach z roślin oraz na związkach pochodzenia naturalnego, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych. Wykorzystują do tego różnorodne metody eksperymentalne, jak testy enzymatyczne, hodowle ludzkich linii komórkowych czy modele 3D naskórka. Oprócz oceny właściwości składników kosmetyków w rzeszowskiej uczelni prowadzone są także badania nad recepturą preparatów kosmetycznych oraz bezpieczeństwem i właściwościami użytkowymi gotowych kosmetyków.

Od kilku lat intensywnie rozwijamy działalność badawczą nad kosmetycznymi właściwościami składników pochodzenia naturalnego. Współpracujemy w tym zakresie z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce oraz poza granicami naszego kraju, m. in. w Kazachstanie, Grecji czy Mongolii. Efektem tej współpracy jest m. in. projekt dotyczący opracowania kosmetyku promieniochronnego z dodatkiem ekstraktu z mongolskiej mieszanki ziołowej – dodaje badaczka z Rzeszowa.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)