Aktualności
Badania
17 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-12-17

Sagacity częściowo zastąpi opiekunów osób niepełnosprawnych

System Sagacity, który ułatwi funkcjonowanie przede wszystkim osobom niepełnosprawnym, będzie rezultatem prac konsorcjum naukowo-badawczego z udziałem specjalistów z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Dzięki przełomowemu rozwiązaniu opartemu o bezprzewodowe wzmacniacze sygnałów bioelektrycznych pojawi się na rynku kompleksowe narzędzie umożliwiające sterowanie systemem inteligentnego domu.

Partnerami OPI PIB w tym projekcie są: Stowarzyszenie KOBO oraz Big Idea Technology sp. z o.o. Na jego realizację konsorcjum otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Rzeczy są dla ludzi”. Opracowana technologia pozwoli na zarządzanie urządzeniami z naszego otoczenia bez konieczności polegania na tradycyjnie rozumianej sprawności motorycznej czy głosowej. Umożliwi to zwiększenie samodzielności osób z trudnościami funkcjonalnymi, które staną się mniej zależne od swoich opiekunów w czynnościach codziennych. Nowe rozwiązanie zwiększy ich komfort, a przy okazji pozytywnie wpłynie na poprawę kondycji psychicznej. Natomiast w przypadku osób w pełni sprawnych, nowa forma sterowania systemem inteligentnego domu będzie wygodniejsza niż rozwiązania obecnie dostępne na rynku.

Nowy system Sagacity będzie oczywiście ułatwiał funkcjonowanie osobom całkowicie sprawnym, ale jego wykorzystanie przede wszystkim przez osoby z dysfunkcjami ruchu lub mowy jest szczególnie cenne. Wiele podstawowych czynności, które do tej pory wymagały pomocy opiekuna, będzie mogło być realizowanych samodzielnie przez osoby z niepełnosprawnościami – podkreśla dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.

Wykorzystanie ruchu gałek ocznych i napięcia mięśniowego

Nowy, innowacyjny system Sagacity, służący do sterowania funkcjonalnościami inteligentnego domu za pomocą sygnałów bioelektrycznych ma bardzo duży potencjał. Technologia ta posłuży seniorom do zniesienia barier w zakresie korzystania z automatyki domowej. Umożliwi sterowanie oświetleniem (włącznikami światła) oraz gniazdkami elektrycznymi za pomocą wzmacniaczy EOG (wykorzystanie ruchu gałek ocznych) i EMG (wykorzystanie napięcia mięśniowego i ruchu). W przyszłości również (dzięki modułowej budowie systemu, łatwej do dalszego rozwinięcia), będzie możliwe zastosowanie tej technologii w innych sferach, takich jak np. kontrola ustawień łóżek medycznych, monitoringpracy pompy przeciwodleżynowej czy też funkcja wzywania opiekuna (przycisk alarmowy).

Rozwój wzmacniaczy EOG/EMG ma potencjał podniesienia komfortu życia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, którym codzienne czynności sprawiają trudności. Początkowo w ramach projektu opracowany zostanie system umożliwiający kontrolę oświetlenia oraz gniazdek elektrycznych, ale w przyszłości planujemy poszerzenie funkcjonalności Sagacity o nowe możliwości. To, co dla osób w pełni sprawnych jest oczywiste i łatwo dostępne, wkrótce może być równie dostępne i łatwe w użyciu również dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. System Sagacity opiera się na sprawniejszej integracji otaczającego nas świata, pełnego nowych, połączonych ze sobą technologii życia codziennego (IoT) z naszym ciałem. Chcemy opracować i wdrożyć produkt, dzięki któremu sterowanie urządzeniami życia codziennego przez osoby z niepełnosprawnościami  będzie tak proste jak dla osób w pełni sprawnych – mówi Cezary Biele, kierownik Laboratorium Interaktywnych Technologii w OPI PIB.

Unikalny „PIN bioelektryczny”

Na rynku funkcjonuje już wiele inteligentnych asystentów, jednak wszystkie te narzędzia opierają się na kontroli dotykiem lub głosem. Często ich obsługa wymaga również znajomości określonego języka, a także niezbędne jest głośne i wyraźne wypowiadanie komend. Uniemożliwia to wykorzystanie dostępnych na rynku narzędzi przez osoby z wieloma niepełnosprawnościami. Sagacity będzie pierwszym na rynku systemem pozwalającym na wykorzystanie bezprzewodowego wzmacniacza EOG/EMG do sterowania urządzeniami znajdującymi się w sieci inteligentnego domu. Stworzona zostanie platforma oprogramowania zdolna do interpretacji i odnajdywania indywidualnych wzorców bioelektrycznych danej osoby. Zastosowane rozwiązanie umożliwi zidentyfikowanie i autoryzację użytkownika na podstawie danych z EOG/EMG. Jest to tzw. metoda „PIN-u bioelektrycznego”, która polega na zarejestrowaniu określonego wzorca bioelektrycznego identyfikującego użytkownika urządzenia.

Nowy system Sagacity stanowi nowość zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Innowacyjne narzędzie powinno być dostępne dla klientów najpóźniej w maju 2025 r. To już kolejny projekt opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), który zdobył uznanie ekspertów z NCBR. W tym roku jednostka otrzymała dofinansowanie na wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce raka prostaty.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)