Aktualności
Badania
09 Listopada
Źródło: www.ug.edu.pl
Opublikowano: 2020-11-09

Skuteczniejsze leczenie choroby Huntingtona dzięki patentowi naukowców z UG

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opatentowali związek, dzięki któremu w przyszłości możliwe będzie opracowanie pierwszego leku na chorobę Huntingtona, który nie tylko złagodzi jej objawy, ale też zminimalizuje przyczynę.

Patent „2 – izotiocyjanianoetylobenzen do zastosowania w leczeniu choroby Huntingtona”  jest rezultatem pracy naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

– Istotą wynalazku jest nowe zastosowanie 2-izotiocyjanianoetylobenzenu, związku naturalnie występującego w roślinach kapustowatych, do wytwarzania leku aktywnie hamującego kumulację złogów nieprawidłowego białka, co jest przyczyną choroby Huntingtona – tłumaczy prof. dr hab. Anna Herman-Antosiewicz. – Złogi te zaburzają prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych i prowadzą do ich śmierci, a 2-izotiocyjanianoetylobenzen nie tylko zapobiega ich gromadzeniu, ale też przyspiesza ich usuwanie. Co istotne, związek ten jest stosunkowo bezpieczny dla innych, prawidłowych komórek. To wszystko czyni go obiecującym lekiem w tej chorobie neurodegeneracyjnej (a pewnie i innych, u podłoża których leży gromadzenie nieprawidłowych białek w komórkach nerwowych), lekiem o minimalnej toksyczności dla zdrowych komórek.

Opatentowany związek może być wykorzystany jako potencjalny lek w chorobie Huntingtona. Wykorzystanie tego związku może umożliwić komórkom przeżycie pomimo posiadania przez nie wadliwej kopii genu kodującej toksyczną formę białka huntingtyny, poprzez zahamowanie powstawania tego toksycznego białka i umożliwienie jego efektywnego usuwania przez komórkę. W efekcie  związek ten mógłby chronić komórki nerwowe od śmierci, będącej główną przyczynę neurodegeneracji w chorobie Huntingtona, a zatem zapobiegałby lub spowalniałby rozwój tej choroby.

Twórcami wynalazku są: prof. dr hab. Anna Herman-Antosiewicz i dr Aleksandra Hać z Katedry Biologii i Genetyki Medycznej oraz mgr Joanna Brokowska z Katedry Biologii Molekularnej.

źródło: UG

Dyskusja (0 komentarzy)