Aktualności
Badania
10 Stycznia
Opublikowano: 2019-01-10

Skuteczny farmaceuta bliżej pacjenta

Tysiąc aptek weźmie udział w pilotażowym projekcie Bliżej pacjenta”, którego liderem jest Wydział Medyczny. Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Celem projektu Bliżej Pacjenta” jest walidacja usługi farmaceutycznej. Przedsięwzięcie polega na trójstopniowej interwencji farmaceuty w aptece, której efektem ma być zmniejszenie śmiertelności pacjentów z przyczyn nieprzyjmowanych (non-adherence) leków w migotaniu przedsionków.

Projekt realizowany jest przez naukowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (koordynator: prof. nadzw. dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski) oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (koordynator: prof. dr. hab. n. farm. Jerzy Krysiński.). Metodologia badań została przygotowana przez dra Regisa Vaillancourta ze Szpitala w Ottawie wraz z zespołem czterech najlepszych farmaceutów klinicznych z Kanady.

Projekt rozpocznie się pod koniec marca i weźmie w nim udział blisko tysiąc aptek z całej Polski. Pilotaż będzie prowadzony również na Węgrzech oraz w Grecji. Patronat nad projektem objęła Naczelna Izba Aptekarska.

Źródło: UKSW

Dyskusja (0 komentarzy)