Aktualności
Badania
24 Maja
Źródło: www.put.poznan.pl
Opublikowano: 2019-05-24

SkyLab – unikatowe obserwatorium astronomiczne

Politechnika Poznańska wzbogaciła się o unikatowe w skali kraju, profesjonalne obserwatorium astronomiczne SkyLab. Będzie służyło m.in. do monitorowania śmieci kosmicznych.

Nowoczesne laboratorium zostało uroczyście otwarte w środę 22 maja 2019 roku przez wicepremiera Jarosława Gowina, rektora PP prof. Tomasza Łodygowskiego, Przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych prof. Tadeusza Słomkę oraz szefa jednostki prof. Krzysztofa Kozłowskiego.

SkyLab jest unikatowym laboratorium służącym do prowadzenia badań przemysłowych i prac badawczo-rozwojowych z zakresu optycznych systemów obserwacyjnych. Dziś, gdy śmieci kosmiczne są jednym z głównych zagrożeń dla satelitów, dzięki umieszczonym w SkyLab urządzeniom będzie można je na bieżąco monitorować. Uzyskane przez zespół badawczy SkyLab kompetencje w zakresie konstrukcji sprzętu obserwacyjnego przyczynią się do budowy narodowego potencjału technicznego i intelektualnego dla celów wykorzystania przestrzeni kosmicznej, wzmocnią pozycję Polski, a nawet pozwolą być liderem w obszarze obserwacji obiektów kosmicznych.

Infrastruktura laboratorium obejmuje dwa stanowiska. Pierwsze składa się ze zrobotyzowanego montażu typu horyzontalnego zaprojektowanego wraz z teleskopem o średnicy 30 cm, szybkiej kamery i symulatora gwiazdowego. Drugie stanowisko składa się z identycznego montażu i profesjonalnego teleskopu o średnicy 0,5-m wyposażonego w akcesoria niezbędne do prowadzenia obserwacji celów astronomicznych i satelitarnych (włączając śmieci kosmiczne). Charakteryzuje się dużą dokładnością, można dzięki niemu zaobserwować obiekt o wielkości piksela z odległości jednego kilometra. Aparatura ta umiejscowiona jest w dedykowanej kopule astronomicznej zlokalizowanej na dachu hali laboratoryjnej na kampusie Piotrowo Politechniki Poznańskiej. Po osiągnięciu zdolności operacyjnych obserwatorium będzie mogło zostać włączone w polską sieć teleskopów SST i dostarczać danych obserwacyjnych.

Jolanta Szajbe, źródło: PP

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)