Aktualności
Badania
06 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-06

Sposób na alergię niklową

Dwa patenty, będące wynikiem prac zespołu prof. dr. hab. Wojciecha Bala z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, stały się podstawą do wyprodukowania i wprowadzenia do sprzedaży kosmeceutyku chroniącego skórę przed kontaktem z alergizującymi przedmiotami i powierzchniami niklowymi lub niklowanymi.

Alergia niklowa stanowi i dotyka ponad 10% populacji (17% kobiet i 3% mężczyzn), tymczasem nikiel, jako składnik wielu stopów, jest wszechobecny. Znajduje się w monetach, wielu sprzętach AGD, oprawkach okularów, biżuterii czy narzędziach dentystycznych. Wskutek kontaktu skóry z materiałami zawierającymi nikiel u osób uczulonych dochodzi do kontaktowego zapalenia skóry, efektem którego jest np. swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, łuszczenie się naskórka, wysypka. W chronicznych przypadkach występuje spękanie, nadmierne rogowacenie i zliszajowacenie. Według raportu Mayo Foundation for Medical Education and Research dotychczas nie wynaleziono skutecznej metody leczenia alergii niklowej.

Wprawdzie nie ma metody leczenia, ale dzięki polskim badaczom możliwa jest ochrona przed alergią. Dwa patenty IBB PAN: „Pochodna chitozanu, kompozycja farmaceutyczna zawierająca pochodną chitozanu, sposób syntezy i zastosowanie tej pochodnej” (PL. 407257) oraz „Sposób syntezy analogu biopolimeru z utworzeniem wiązania peptydowego, analog biopolimeru i zastosowanie analogu biopolimeru” (PL. 407258), stały się podstawa do wyprodukowania kosmeceutyku Nidiesque TM.

Kosmeceutyki stanowią odrębna grupę kosmetyków, które charakteryzują się nie tylko właściwościami pielęgnującymi, lecz także leczniczymi, i mają coraz większe zastosowanie w dermatologii.

Nidiesque TM tworzy na skórze swoistą barierę ochronną, która zapobiega przenikaniu jonów niklu przez skórę, dzięki zastosowaniu innowacyjnej substancji aktywnej o silnych właściwościach wiążących jony tego metalu. Chroni skórę przed zmianami alergicznymi, które powstają w wyniku bezpośredniego kontaktu z przedmiotami zawierającymi nikiel, a skuteczność działania jest osiągana już po jednorazowej aplikacji. Kompozycję Nidiesque TM tworzą ponadto odpowiednio dobrane składniki biozgodne ze skóra szczególnie wrażliwą.

Kosmeceutyki odpowiadają wymaganiom testu zgodności ze skórą atopową i szczególnie wrażliwą, łatwo ulegającą podrażnieniom (Skin Compatibility Test) i spełniają wymagania stawiane wyrobom kosmetycznym o deklarowanych właściwościach tzw. hipoalergicznych.

Jk

(źródło: IBB PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)